Po rokoch sa pri príležitosti tohto výročia pani Edita opäť vráti na Slovensko. Jej manžel bol autorom knižnej predlohy a zároveň scenáristom jediného slovenského oscarového filmu Obchod na korze.
Edita Grosmanová (93) sa aj so staršou sestrou Leou dostali do prvého transportu do Osvienčimu. Vlak odišiel z Popradu 25. marca 20 minút po ôsmej hodine večer. Rodina síce dostala výnimku, no prišla prineskoro. „Keď sme dorazili v dobytčích vagónoch do Osvienčimu, okamžite nás nahnali do barakov. Vyzliekli nás, ostrihali dohola a na ruku vytetovali číslo. Ja som mala 19170 a Lea 19169,“ hovorí.
Jej sestra nemala také šťastie a peklo neprežila. „Nemohla a nevedela som jej pomôcť. Stála som pri nej a iba sa modlila. Žila som s veľkou výčitkou, prečo ona zomrela a ja som prežila,“ spomína pani Edita. „Keď už vyzeralo, že sa naše utrpenie má skončiť a oslobodenie bolo blízko, postavili nás do štvorstupov a vypravili na pochod smrti. Spolubývajúce ma vytiahli von a zranenú nohu mi zamazali blatom, lebo keby to videli dozorkyne, tak by ma asi rovno zastrelili,“ vraví.
V mraze a v snehu šliapali 200 kilometrov. Kto nevládal ísť, toho zastrelili. „Dodnes neviem, ako som to ja prežila. Asi preto, aby som o tom rozprávala,“ dodáva. Aj preto teraz chodí a rozpráva svoj príbeh mladým. Koncentrákom prešiel aj jej manžel Ladislav Grosman († 60). O útrapách Židov napísal novelu, podľa ktorej bol natočený aj náš jediný fi lm ocenený Oscarom Obchod na korze. Hlavnú postavu si vo filme zahral Jozef Kroner. „Spomínam si na rozprávanie môjho otca z čias, keď sa tento film len pripravoval. Bol u Grosmanovcov v Prahe, a keď sa už ukladali spať, povedal – Lacko, cítim v kostiach, že ten film bude mať veľký úspech,“ spomína dcéra herca Zuzana.
S pani Editou sa stretla v Sabinove v roku 2006. „Ja som vtedy prišla z Bratislavy, ale pani Edita až z Kanady. Chcela som si trochu oddýchnuť, keď ku mne pani Grosmanová prišla, že ideme do mesta, že chce všetko vidieť, spať sa bude v noci. Vtedy som pochopila, že z nás je tam najmladšia a má najviac fyzickej a duševnej energie. A to mala vtedy 82 rokov. Tak nech jej to vydrží a nech ešte dlho je tu medzi nami,“ uzavrela Z. Kronerová.
Film získal jediného slovenského Oscara
Novelu Obchod na korze napísal rodák z Humenného Ladislav Grosman (1921 - 1981). V knihe opísal príbeh staručkej židovskej majiteľky obchodu Rozálie Lautmanovej. Podľa novely natočili v Sabinove v roku 1964 film. Hlavnú postavu stvárnila poľská herečka Ida Kamiňska, arizátora Tóna Brtka hral Jozef Kroner. Film mal premiéru v roku 1965 v Sabinove.
Oscara za najlepší cudzojazyčný film dostal Obchod na korze v roku 1966. Režírovali ho Ján Kadár a Elmar Klos. Galantéria na starom humenskom korze bola podľa pamätníkov mesta predlohou k scenáru. Dom, kde bola, však zbúrali v sedemdesiatych rokoch. Dnes na jeho mieste stojí pošta. V Sabinove použili na natáčanie čistiareň bielizne, ktorá už nestojí. V súčasnosti tam stojí obchod s outletom, no označenie obchodu z filmu si ponechal.
Edita Grosmanová
- narodila sa v roku 1924 v Humennom v rodine remeselníka
- je jednou z 20 žien zo Slovenska, čo prežili koncentračný tábor Osvienčim
- jej manželom bol Ladislav Grosman, scenárista nášho jediného oscarového filmu Obchod na korze
- spolu s ním emigrovala do Izraela v roku 1968
- žije striedavo v Izraeli a v Kanade u syna