Problém je, že výrobcovia do nich pridávajú konzervanty aj glutamáty, mnohé výrobky často obsahujú veľa soli a tuku. Na obsah mäsa, zloženie či chuť sa pozreli v iniciatíve Vím, co jím. Ako dopadli testované rybie prsty? Nikto neurčuje, koľko mäsa by rybie prsty mali obsahovať. Záleží len na výrobcovi, za akú cenu chce tovar ponúknuť.
„Hrachová vláknina, ryžová krupica či múka a škrob sú určite lacnejšie než kvalitné rybie mäso,“ hovorí Hana Večerková z iniciatívy Vím, co jím. Pre vyprážaný obal majú rybie prsty príliš veľa tuku. „Veľké množstvo oleja do seba natiahnu už pri samotnej výrobe a potom druhýkrát pri príprave doma. Tak sa z nich stáva slušná kalorická bomba,“ upozornila Večerková. Najhoršie v teste obstáli výrobky pre deti. Sú najtučnejšie a obsahujú aj veľa soli.
Vyhnite sa rybičkám a dinosaurom
Hana Večerková, iniciatíva Vím, co jím - Málo rybieho mäsa mali výrobky formované do rôznych hravých tvarov. S rybou však majú málo spoločného. Chuť ryby prebíja múka a škrob. A prečo by mali deti konzumovať chemické stabilizátory, fosforečnany, zvýrazňovače chuti a farbiva? Rybie dinosaury Vici výrobca dokonca nakŕmil glutamátmi (E621) a veselé rybičky Iglo a SeaSide zasa fosfátmi (E450 a E500).