Reagovala na stanovisko britskej premiérky Theresy Mayovej, podľa ktorej teraz nie je vhodný čas na diskusie o takomto hlasovaní, pretože by to ohrozilo rokovania o brexite s Európskou úniou. Spor okolo zamýšľaného referenda sa vystupňoval v čase, keď Mayovej Konzervatívna strana i Sturgeonovej Škótska národná strana (SNP) odštartovali svoje jarné stranícke zjazdy.
Sturgeonová pre škótsku televíziu STV povedala, že má mandát na vyhlásenie ďalšieho referenda a jej časový plán na jeho uskutočnenie pred tým, ako Británia oficiálne vystúpi z EÚ, je opodstatnený. Potvrdila tiež, že má naďalej v úmysle požiadať škótsky parlament, aby jej dal právomoc žiadať o zákonom predpísaný súhlas s referendom od ústrednej vlády v Londýne, ktorý je potrebný na realizáciu takéhoto ľudového hlasovania.
Mayová však naznačila, že takýto súhlas nedá. Proti ďalšiemu referendu sú aj Škótska labouristická strana a škótski konzervatívci. Britská premiérka vo vystúpení pred členmi svojej Konzervatívnej strany v Cardiffe zdôraznila dôležitosť jednoty Spojeného kráľovstva. Podľa vlastných slov bude "vždy bojovať za zachovanie tejto drahocennej únie", pričom súčasné diskusie vníma ako príležitosť vytvoriť "jednotnejšiu krajinu".
"Ťaháme za jeden povraz a dosahujeme úspechy spolu. Sme štyri krajiny, ale v srdci sme jeden ľud," povedala Mayová. SNP obvinila, že vníma otázku nezávislosti Škótska nekriticky a "inscenuje" opakované výzvy na hlasovanie. Podpredseda SNP Angus Robertson na zjazde strany v Aberdeene povedal, že referendum sa "nepochybne" uskutoční a že Mayovej konzervatívci sú "vystrašení" každým, kto odmieta ich víziu budúcnosti Británie po odchode z EÚ.
"Škótske referendum sa bude konať a žiaden ministerský predseda Spojeného kráľovstva by sa nemal odvažovať stáť v ceste škótskej demokracii," vyhlásil Robertson.