Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
18.03.2017 20:23 | Správy | Zahraničné správy

Trumpov múr má byť "neprekonateľný": Bude merať takmer 10 metrov!

Plánovaný múr na hraniciach medzi Spojenými štátmi a Mexikom, ktorý presadzuje administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa, bude vysoký od 18 do 30 stôp (5,5-9,1 metra) a pre ľudí má byť neprekonateľný.

Vyplýva to z požiadaviek ministerstva pre vnútornú bezpečnosť, ktoré v piatok zverejnil Americký úrad pre clá a ochranu hraníc (CBP). Časť múru má byť postavená z betónu, zvyšok z iných materiálov. Približne dva metre múru majú byť zapustené do zeme, čo však podľa kritikov projektu nezabráni drogovým dílerom a prevádzačom v pokračovaní ich činnosti. Súčasťou múru budú aj automatizované brány pre chodcov a vozidlá.

O výstavbu múru prejavilo záujem približne 700 firiem. Tie môžu do 29. marca predkladať svoje návrhy. Odhaduje sa, že realizácia projektu si vyžiada náklady až 21 miliárd dolárov. V návrhu rozpočtu na roky 2017 a 2018 je na múr vyčlenená suma 4,3 miliardy dolárov. Trump však chce, aby náklady zaplatilo Mexiko, podľa možností aj nepriamo, napríklad prostredníctvom nových colných poplatkov alebo zdanenia finančných prevodov Mexičanov žijúcich v USA do svojej vlasti.

Na niektorých úsekoch približne 3200 kilometrov dlhých mexicko-amerických hraníc už existujú hermetické ochranné systémy, Trump však chce neprerušovaným múrom zastaviť nelegálne prisťahovalectvo a pašovanie drog. Už teraz ale hrozia pri budovaní jednotlivých sekcií spory ohľadom vyvlastňovania pôdy. Napríklad 120-kilometrový úsek pretína územie indiánskeho kmeňa Tohono O'odham, ktorý múr jednoznačne odmieta.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


2025. Trakčné vedenie naťahujú až tento rok.
Foto
Do Humenného sa vrátili vlaky: Prečo investícia vyšla na 298 miliónov eur?!
Zvolen v úvodnom zápase predkola play-off porazil Slovan výsledkom 2:4.
Foto
Fanúšikovia Slovana už toho majú plné zuby: Hráme najhorší hokej za posledných 20 rokov!
Na snímke gólová radosť hráčov Trenčína.
Divákov zodvihol zo sedadiel: Neuveriteľný gól 19-ročného obrancu Trenčína!
Logo spoločnosti X na sídle v americkom San Franciscu.
Sieť X postihol masívny výpadok: Miliardár Musk odhalil, čo bolo za tým
(ilustračné foto)
S jarnými aktivitami chvíľu počkajte: Meteorológovia VARUJÚ pred extrémnou rýchlosťou vetra
Pár sa dostal do poriadnych problémov.
Párik sa tešil na vytúženú dovolenku: Na letisku však vznikol problém! Teraz čelia vážnym obvineniam
(Ilustračné foto)
Poplach v Brne: Na sídlisku našli leteckú bombu, ľudí okamžite evakuovali!
Počasie vylákalo von MOTORKÁROV: Polícia však VARUJE! Dávajte si pozor hlavne TU
Slováci musia proti Fínom naskočiť na ľad v úplne inom rozpoložení ako to bolo v skupine.
Našim hokejistom vymenili skupinu: TOTO budú súperi Slovenska na MS U20!
Český prezident Petr Pavel
Český prezident: Summit NATO bude zlomom... Musíme byť pripravení!
šéf školských odborárov Pavel Ondek
Učiteľom svitá na lepšie časy: Školskí odborári však ŠTRAJK nestopnú kým...
Na archívnej snímke slávnostný sprievod počas 26. ročníka v roku 2022
Váš Tip
Žilinu čaká najväčšie kultúrne podujatie roka: Staromestské slávnosti obohatia TÍTO domáci a zahraniční umelci!