Po vpichu jedu do kože človeka vzniká v jeho mieste opuch a začervenanie. „Pri poštípaní neinfikovaným hmyzom ide o toxickú reakciu spôsobenú hmyzím toxínom - jedom. Tento hmyzí jed obsahuje rôzne látky, ako sú histamín, melanín a ďalšie, ktorých spolupôsobením nastáva zápal,“ vysvetľuje MUDr. Gabriela Kolátorová z kožnej ambulancie v Karlovej Vsi a dodáva, že „prejavom tohto zápalu je začervenanie či opuch“. Ak vás však poštípe hmyz infikovanými baktériami, zápal sa šíri veľmi rýchlo a môžu ho sprevádzať napríklad horúčky.
Alergická reakcia
V niektorých prípadoch môže poštípanie hmyzom vyvolať alergickú reakciu. „Na koži sa objavuje žihľavka, ktorá niekedy rozsiahlo presahuje miesto vpichu. Nasleduje tak celková reakcia vo forme zrýchleného dýchania, rozšírenia žíl, poklesu tlaku krvi až stavu bezvedomia,“ vysvetľuje G. Kolátorová. Bežne však poštípanie spôsobuje svrbenie. Spôsobuje to uvoľnenie histamínu z hmyzieho jedu, ale aj následné svrbenie, ktoré uvoľňuje z kože ďalší histamín. V priebehu 3 až 5 dní by však zmeny po bežnom poštípaní mali ustúpiť.
Neškriabte sa!
Aj keď je to nepríjemné a chvíľami i nevydržateľné, snažte sa miesto vpichu neškrabať. Najhoršie znášajú uštipnutie malé deti - neuvedomujú si, že neustálym škrabaním si do miesta vpichu môžu zaniesť infekciu. Podľa doktorky Kolátorovej škrabanie musí byť silné, aby bolo schopné svrbenie utlmiť. A práve preto existuje reálny predpoklad, že si človek odstráni povrchové vrstvy kože, obnaží si jej hlbšie štruktúry a priamo svojimi prstami vnesie infekciu. Tá môže byť neskôr spojená až s horúčkovitým stavom.
Prvá pomoc
Ak vás niečo uštiplo a nemáte poruke nejaký prípravok, použite niektorý z domácich prostriedkov. Medzi najúčinnejšiu domácu prvú pomoc patrí narezaná cibuľa, postrúhaný zemiak či kúsok vaty namočený v octe.
Dostupné výrobky v lekárni:
Piktum gél
- zmenšuje opuch a zápal
- lokálne znecitlivie miesto vpichu, čím ustúpi svrbenie
- dezinfikuje miesto vpichu
- cena: cca 122 Sk(15g)
Fenistil gél
- tlmí svrbenie ako prejav histamínovej reakcie
- pôsobí protizápalovo
- miesto dezinfikuje
- cena: cca 122 Sk (30g)
Psilobalsam
- účinný pri liečbe alergických a svrbivých prejavov kože
- používa sa aj na žihľavku a ovčie kiahne
- cena: 102 Sk (20g)
Nezabudnite:
- nezdržiavajte sa za tmy a na svitaní vonku, vtedy sú komáre najaktívnejšie
- noste dlhé nohavice, košele alebo tričká s dlhými rukávmi, ponožky a nezabudnite ani na šatku na krk
- používajte repelenty na nezakryté časti tela
- okná bytu a domu chráňte sieťkami
- používajte elektrické odpudzovače
Ako zvládnuť poštípanie hmyzom
Po priam kalamitnom rozmnožení komárov nás počas teplých
letných dní či večerov ohrozuje aj iný hmyz ako včely, osy,
ovady či čmeliaky. Ich poštípanie je nepríjemným najmä pre
svrbenie. Ale pozor, aby ste si škrabaním ranu nenainfikovali.
Ako sa teda vyrovnať s uštipnutím?