Organizácia Spojených národov (OSN) pri príležitosti Svetového dňa šťastia, ktorý pripadá na 20. marca, vydala ďalšiu správu o životných podmienkach a pocitoch ľudí. Ako je na tom Slovensko? Kde sa žije najlepšie? Na základe čoho sa šťastie hodnotí?
Slovensko v najnovšej správe OSN skončilo na 40. mieste. Oproti minulému roku sme si polepšili o päť miest. Na Rakúšanov sa nechytáme, tí sú 13. v poradí, na Čechov hľadíme s odstupom 17 miest. Na druhej strane Poliaci obsadili 46. miesto a Maďari sú až 75. „Rast hrubého domáceho produktu určite prispel k nášmu posunu nahor. K pozitívam, ktoré nás udržujú v prvej päťdesiatke, patrí aj pomerne veľká miera pomoci od rodiny a priateľov,“ tvrdí sociologička Zuzana Kusá. Nie všetko je také pozitívne. Nemáme dobré vyhliadky na dlhý život v zdraví, aj pocit, že môžeme rozhodovať o svojom živote, je u nás slabší ako vo vyspelých krajinách. „Pocit slobody obmedzuje stále pomerne vysoká nezamestnanosť, neistota práce a skromnejšie finančné pomery veľkej časti domácností,“ hovorí Kusá.
Šťastie je nielen o peniazoch
Rebríček OSN vedú Nóri, nasledujú ďalšie škandinávske národy a Švajčiari. Pre tieto spoločnosti sú príznačné vysoká životná úroveň, široká škála životných možností a nízka miera korupcie. „Šťastné krajiny sú tie, ktoré majú zdravú rovnováhu prosperity a sociálneho kapitálu, čo znamená vysoký stupeň dôvery v spoločnosť, nízke nerovnosti a dôvera vo vládu,“ povedal osobitný poradca generálneho tajomníka OSN Jeffrey Sachs. Najmenej šťastní sú obyvatelia niektorých afrických krajín a vojnou zmietanej Sýrie.
Čo je šťastie
Šťastie je stav spokojnosti so životom, blaho, ktoré pociťujeme, ako napríklad radosť, spokojnosť, povznesenie; taký stav človeka, ktorý zodpovedá najväčšej vnútornej spokojnosti s podmienkami vlastného bytia, plnosti a pochopenia života a uskutočnenia jeho ľudského poslania. Šťastie vystupuje ako cieľ ľudskej túžby a konania, jeho dosiahnutie sa stáva zmyslom ľudského života.
Základom sú zdravie a bezpečnosť
Jana Porubcová, psychológ
Vo všeobecnosti tu platí pravidlo porovnávania. Vďaka médiám máme čoraz lepší prístup k informáciám o tom, ako to funguje vo svete. V súčasnosti je v niektorých krajinách veľmi ťažká situácia, najmä kvôli terorizmu a rôznym konfliktom. A práve keď toto vidíme, tak si začíname uvedomovať, že sme šťastní lebo môžeme voľne cestovať, netrpíme hladom ani civilizačnými chorobami, nie sme postihnutí žiadnou vojnou. To je totiž pre nás najdôležitejšie, to na čom nám najviac záleží. K tomu sa pridávajú veci ako dobré zamestnanie, či ľahký prístup k vzdelávaniu. Ale ako som povedala, otázka zdravia a bezpečnosti sú tie najväčšie hodnoty.
Indikátory
1. HDP na obyvateľa
2. Očakávaná dĺžka života v zdraví pri narodení
3. Sociálna podpora zo strany príbuzných alebo priateľov
4. Možnosť voľby, čo so svojím životom
5. Veľkorysosť, dobročinnosť
6. Vnímanie korupcie
Anketa:
Lucia (33), pracovníčka karanténnej stanice, Zvolen - Psíky
- Pre mňa je šťastie práca vo vinohrade. Je tu voľnosť, dobrý vzduch a čistí to hlavu.
- Mojím šťastím je, keď môžem hrať na husliach pred inými a prenášam na nich svoju radosť.
- Mňa robí šťastnou každý deň. To, že ráno vstanem, že sme celá rodina zdravá
- Okrem iných vecí ma dokáže urobiť šťastnou voľná chvíľa, ktorú môžem využiť na čítanie dobrej detektívky.
- Mňa robia šťastnou najmä moje vnúčatá, dvaja synovia, ako aj moje dobré nevesty
- Milujem cestovanie a ešte viac svoju priateľku. Najšťastnejším som vtedy, keď ideme spolu vo dvojici niekam na výlet alebo dovolenku.
Lucia (30), materská dovolenka, Bratislava - Synček
- Mne robí najväčšiu radosť moje dieťa. Je jedno, v akej krajine som, kde budem, vždy bude moje najväčšie šťastie moje dieťa.