Napriek tomu sa však o ňom samom a jeho živote toľko s istotou nevie. Aj medzi odbornou verejnosťou stále kolujú rôzne dohady o tom, kto vlastne tento autor bol a ako žil. Aké sú najznámejšie teórie o slávnom anglickom spisovateľovi? Jedno z jeho najznámejších diel Hamlet si môžete kúpiť spolu s vydaním denníka Nový Čas už zajtra len za 0,79€.
Shakespeare bol žena
Podľa amerického bádateľa Robina Williamsa bol Shakespeare v skutočnosti žena - vzdelaná grófka Mary Sidney Herbert z Pembroke. Keďže v tej dobe žena nemohla tvoriť literatúru pre divadlo, rozhodla sa šľachtičná prijať krycie meno Shakespeare. Potvrdzovať to má vraj aj fakt, podľa ktorého Shakespearove sonety hovoria o vášnivej afére s mladým mužom, ktorý mal neskôr aféru s tmavovlasou, tmavookou mladou ženou. A presne takúto ľúbostnú zápletku s mladým milencom zažila po smrti manžela aj Mary Sidney.
Mal milenca
Shakespearove sonety hrajú úlohu aj v ďalšej teórii. Keďže boli naozaj písané pre mladšieho milenca s iniciálkami W. H. bol síce podľa mnohých Shakespeare muž, ale homosexuál. Podľa historika umenia Alecca Cobba je adresátom básní autorov patrón Henry Wriothesley, tretí gróf zo Southamptonu. Ten bol vraj takisto gej, čo si Cobbe potvrdil svojím objavom. Na zámku v Southamptone si všimol, že na olejomaľbe, o ktorej sa myslelo, že znázorňuje lady Norton, je v skutočnosti muž. A nie je ním nik iný ako gróf Wriothesley.
Hry písal niekto iný
Áno, William Shakespeare zo Stratford-upon-Avonu naozaj žil. No všetky hry a ostatné diela, ktoré sa mu do dnešného dňa pripisujú, nenapísal. Písali ich jeden alebo viacerí iní autori, ktorí z nejakého dôvodu svoju identitu nechceli zverejniť. To tvrdí ďalšia z teórií laickej, ale i odbornej verejnosti o tomto slávnom autorovi. Sám Mark Twain raz napísal: „Nikto skutočne nevie ani nemôže dokázať, že Shakespeare zo Stratford-upon-Avonu naozaj napísal svoje hry.“ Rovnaký názor mal aj Charlie Chaplin: „Len veľmi ťažko môžem uveriť tomu, že autorom hier je ten stratfordský chlapec. Ktokoľvek ich napísal, mal aristokratické správanie a zmýšľanie.“