Nelegálne aktivity na ňom sa ťažko sledujú, pretože sa neustále menia IP adresy účastníkov obchodu. Jednou z najpoužívanejších virtuálnych mien pri takýchto obchodoch je Bitcoin, píše sa v správe, ktorá sa zaoberá protidrogovou problematikou na Slovensku za roky 2013 až 2016. Vláda informácie z nej vzala na vedomie. "Pri vyšetrovaní nelegálnych obchodov na internete je nevyhnutná medzinárodná spolupráca s aktívnym prístupom všetkých členských krajín Európskej únie s možnosťou využitia spoločných vyšetrovacích tímov," uvádza sa v dokumente.
Na Slovensku si medzi nelegálnymi drogami udržuje prvenstvo marihuana, a to najmä v mladších vekových skupinách. Drogovej scéne po roku 2013 začala dominovať výroba metamfetamínu a pestovanie kanabisu. "V menšej miere sa vyskytoval heroín, extáza a kokaín, problematickými sa stávajú nové psychoaktívne látky a prekurzory zneužívané na výrobu omamných a psychotropných látok," píše sa v správe.
Slovensko čelí masívnemu rozšíreniu nelegálneho prevádzkovania internetových lekární či obchodov ponúkajúcich nové psychoaktívne látky, anabolické steroidy, neregistrované a falošné lieky. Nové psychoaktívne látky užívajú zväčša mladí, v prieskumoch sa k tomu priznávajú od roku 2010. Po roku 2013 klesol na Slovensku záujem o heroín. Na trhu stabilne ostáva metamfetamín a konopa. Narástol záujem o syntetické drogy, najmä psychoaktívne látky, ktoré sa užívajú aj v kombinácii s "klasickými drogami".