Oznámenie o podvode dostal v stredu Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR prostredníctvom národného kontaktného bodu pre Rýchly výstražný systém pre potraviny a krmivá (RASFF).
Mimoriadne kontroly sa budú týkať všetkých zariadení spoločného stravovania vrátane školských a predškolských. "Mimoriadne kontroly budú zamerané na pôvod a vysledovateľnosť mäsa a mäsových výrobkov a preukázanie ich zdravotnej neškodnosti," priblížil hlavný hygienik.
Kontroly budú prebiehať v spolupráci s príslušnou regionálnou veterinárnou a potravinovou správou, ktorá realizuje kontrolu mäsa v obchodnej sieti a vo veľkoskladoch na Slovensku. "Zároveň budú zabezpečené odbery vzoriek mäsa a mäsových výrobkov z Brazílie na laboratórne vyšetrenie za účelom overenia ich zdravotnej neškodnosti a súladu s požiadavkami platnej legislatívy. V prípade zistenia alebo podozrenia na porušovanie požiadaviek legislatívy budú okamžite prijaté potrebné opatrenia," zhrnul Mikas.
Mäsový škandál v Brazílii podľa ministerstva pôdohospodárstva nemá obdobu. Brazília je najväčší svetový vývozca červeného mäsa a svoje mäsové výrobky, ako aj produkciu vyváža do 150 krajín sveta. Po dvojročnej akcii federálnej polície tam obvinili desiatky ľudí vrátane inšpektorov a zatvorili niektoré prevádzky. Dôvodom je podozrenie, že niektorí veľkí producenti mäsa celé roky predávali doma aj na zahraničných trhoch pokazené hovädzie a hydinové mäso. Aby dostali potrebné certifikáty, podplácali podľa vyšetrovateľov politikov a hygienikov.
Podľa polície používali výrobcovia kyseliny aj ďalšie chemikálie, aby zamaskovali, že tovar je pokazený. V niektorých prípadoch dokonca do hydinového mäsa primiešavali pre zisk aj zemiaky, vodu či lepenku. Niektoré exportné dodávky vykazovali stopy salmonely.
Potravinárska komora Slovenska (PKS) dôrazne odsudzuje praktiky, na aké poukázala Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR v súvislosti s brazílskym mäsom. Riziko uvádzania kontaminovaných potravín na slovenský trh sa osobitne týka potravín dovážaných z krajín s odlišnými hygienickými a veterinárnymi štandardami. Uviedla to v stredu riaditeľka PKS Jarmila Halgašová.
Kauza brazílskeho mäsa a jej mimoriadny rozsah zahŕňajúci okamžité zatvorenie viac ako dvadsiatich brazílskych mraziarenských závodov a obvinenie desiatok veterinárnych inšpektorov z korupčného správania ukazuje podľa nej na vážne systémové riziko týkajúce sa zdravotnej neškodnosti potravín pochádzajúcich z krajín Južnej Ameriky.
Pripomenula, že na Slovensku platia prísne hygienické predpisy týkajúce sa výroby potravín, v mnohých ohľadoch prísnejšie ako v ostatných členských štátoch EÚ. Aj preto je podobný škandál týkajúci sa slovenských potravín nepravdepodobný. Je však potrebné zabezpečiť, aby sa rizikové potraviny nedostávali na slovenský trh na základe platných alebo pripravovaných medzinárodných obchodných dohôd uľahčujúcich dovoz potravín zo zahraničia, napríklad na základe dohody CETA či TTIP.