Sú účinné aj pri svalovej dystrofii a dajú sa využívať aj na výrobu fotovoltaických článkov. Technológiu predstavili na kongrese v Číne, kde nadviazali spoluprácu s výskumníkmi z USA a prostredníctvom nich aj so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).
Na svoj objav dostali vedci patent. Podstata vynálezu spočíva v tom, že antokyány, čo je vlastne prírodné farbivo plodov, dokážu z ovocia vyťažiť tzv. vymrazovaním. Schladia ich na veľmi nízku teplotu, v ktorej sa oddeľujú. Svoj patent prezentovali vo svete. „Predstavili sme ho na kongrese etnofarmakológie v čínskom meste Yulin. Vďaka tomu sme dostali ponuku spolupracovať s vedcami z Klinických laboratórií farmakognózie na Univerzite štátu Illinois v Chicagu v USA. Tí zase spolupracujú s WHO,“ teší sa vedúci tímu prešovských vedcov Ivan Šalamon.
Slovenský úspech ocenila aj riaditeľka amerického centra Gail Mahady. „Je zázrakom pracovať s antokyánmi izolovanými v absolútne čistej forme, ktoré sú unikátne zastabilizované,“ pochválila Slovákov americká profesorka. Spolu so svojimi kolegami testuje antokyány na bunkách potkanov. Americké testy ukázali, že látka by mohla veľmi pomôcť aj pri svalovej dystrofii. Možno ju izolovať z viacerých plodín, na Slovensku sa najviac osvedčila čučoriedka.
Patent však oslovil aj odborníkov z Čile, kde rastie exotická rastlina maquina, ktorá obsahuje oproti čučoriedkam až 13-násobne väčšie množstvo antokyánov. Preto sa výskum bude ďalej uberať aj týmto smerom. V oblasti získavania ďalších informácií o prospešnej látke prebieha spolupráca aj s ukrajinskou univerzitou v Odese.
Ako získavajú antokyány
- Plody rastlín sa najskôr pomelú. Zmes sa potom prečistí, aby neobsahovala kôstky či stonky.
- Následne sa namočí do liehu, čím vznikne extrakt. Z neho sa odparí alkohol. Na rad prichádza najdôležitejšia časť procesu - vymrazovanie. Látka sa zamrazí na teplotu -40 °C v špeciálnej komore, pričom sa vo vnútri zariadenia neustále mení tlak.
- Zmes sa vysuší. Výsledkom sú čisté antokyány.