Barnier naznačil, že hlavné požiadavky, ktoré bude presadzovať, sú ochrana práv občanov členských krajín EÚ žijúcich v Spojenom kráľovstve na báze reciprocity a nediskriminácie, ako aj zaplatenie všetkých finančných záväzkov, ktoré má ostrovná krajina voči EÚ, a to "v plnej výške".
"Hovorím jasne: keď niektorá krajina opustí Európsku úniu, nie je za to žiaden trest, žiadna cena, ktorú musí zaplatiť, ale musí splatiť všetky svoje faktúry, nič viac a nič menej," povedal Barnier počas svojho prejavu vo Výbore regiónov, ktorý združuje predstaviteľov lokálnych a regionálnych samospráv z krajín EÚ.
Poukázal na to, že odchod Spojeného kráľovstva z EÚ vytvára stav neistoty, pokiaľ ide o vývoj niektorých kľúčových európskych programov financovaných z únijného rozpočtu. Ide o Európsky sociálny fond, Európsky fond regionálneho rozvoja alebo Európský fond pre strategické investície, ktorý presadil predseda EK Jean-Claude Juncker. EÚ zatiaľ oficiálne nevyčíslila, aká bude výška "faktúry" za finančné záväzky Londýna, podľa neoficiálnych odhadov však ide o sumu od 55 do 60 miliárd eur.
Barnier zároveň potvrdil informácie, že exekutíva EÚ sa chce už na úvod rokovaní o brexite dohodnúť na princípoch "riadeného vystúpenia" z EÚ a až potom chce diskutovať o budúcnosti vzťahov medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom. Spresnil, že budúca dohoda o úprave vzájomných vzťahov by nemala dovoliť Londýnu "selektívny prístup" k tým segmentom jednotného trhu EÚ, o ktoré majú Briti najväčší záujem. A dodal, že aj prechodné obdobia, ktoré budú zrejme nevyhnutné pre určenie podoby budúcich obchodných vzťahov, môžu byť uzavreté až po konečnom podpise Zmluvy o vystúpení z EÚ.
Podľa jeho slov je jednotný postoj zvyšných 27 členských štátov EÚ zásadnou podmienkou pre to, aby mohla eurokomisia v rámci rokovaní úspešne presadzovať svoje požiadavky voči Londýnu.