Súd súčasne poslal odsúdeného do zabezpečovacej detencie, pretože opakovane hrozí napadnutím ďalších ľudí. Kľúčovým pri posudzovaní prípadu bol revízny posudok z odboru psychiatrie, ktorý z iniciatívy obhajoby vypracoval primár ochrannej liečby Psychiatrickej nemocnice v Prahe-Bohniciach Jiří Švarc.
Podľa jeho názoru Američan nemá ťažkú poruchu osobnosti a dokáže rozpoznať, čo robí. So znalcom pri vyšetrovaní ochotne spolupracoval. Potvrdil už skôr vyslovené myšlienky a doplnil ich o pohnútky v čase zločinu. Odpovedal na všetky otázky, prečo a ako to urobil, informoval Švarc.
Súd si tak tento názor osvojil, čo súčasne znemožnilo vyhovieť obhajobe v jej snahe preukázať vážne Američanovo psychické ochorenie. Odvolací senát nemal pochybnosti o tom, že Kevin Dahlgren bol ako páchateľ príčetný. Súd vyhovel aj Švarcovmu návrhu umiestniť Kevina Dahlgrena do zabezpečovacej detencie, pretože jestvuje vysoká pravdepodobnosť opakovania jeho činu, navyše sa Američan vyhrážal, že zabije dozorcov alebo spoluväzňov.
Vyplýva to z informácií internetového servera iDNES.cz. Dahlgren pripravil v ČR, kde sa živil ako učiteľ angličtiny, v máji 2013 o život sesternicu, jej manžela a ich dvoch synov, teda rodinu, u ktorej býval. Federálny súd vo Virgínii už 12. septembra 2013 rozhodol, že podmienky pre vydanie občana USA Kevina Dahlgrena do ČR boli splnené, i keď Spojené štáty svojich občanov vydávajú na trestné stíhanie do zahraničia iba zriedkavo.
Aj keď prokuratúra vnímala dôkazy českých vyšetrovateľov o Dahlgrenovej vine ako presvedčivé, samotný Američan vinu opakovane popieral. Tvrdil, že po náleze mŕtvych tiel ho chytila panika, a preto z obáv pred prenasledovaním odletel do vlasti. Proti tejto verzii však stoja výpovede svedkov i stopy krvi obetí na Američanovom odeve pri návrate do USA, kde ho krátko na to zadržali.
Dahlgrenovmu vydaniu do ČR z augusta 2015 predchádzali dlhé vyjednávania a viacero právnych sporov v USA. Prešli dva roky, kým padli všetky právne prekážky, ktoré bránili jeho vydaniu.