V spoločnom vyhlásení tieto amnestie označili za traumu a škvrnu na slovenskej spravodlivosti, ktorú je teraz možné aj vďaka tlaku občianskej spoločnosti napraviť.
"Amnestie, ktoré udelil Vladimír Mečiar ako zastupujúci prezident, bránia vyšetreniu a potrestaniu vážnych zločinov únosu syna prezidenta Michala Kováča a vraždy Róberta Remiáša. Podozrenia, že sa na týchto zločinoch podieľala Slovenská informačná služba či iné štátne orgány a osoby, sú škvrnou na spravodlivosti a považujeme za nevyhnutné sa s týmito zločinmi raz a navždy vyrovnať," uviedli v spoločnom vyhlásení poskytnutom TASR slovenskí europoslanci.
Privítali snahu slovenských politických strán o zrušenie amnestií a pripomenuli, že k tejto politickej iniciatíve prispel hlas občianskej spoločnosti. Chcú zrušiť amnestie Vladimíra Mečiara aj milosť udelenú zosnulým prezidentom Michalom Kováčom. Aktuálnu situáciu vnímajú ako "historickú príležitosť".
"Slovenská republika je členom EÚ. Predstavuje spolok civilizovaných krajín, pre ktoré sú charakteristické demokratické mechanizmy, právny štát a dodržiavanie ľudských práv. Sme presvedčení, že ak po zrušení nemorálnych amnestií dôjde k naplneniu spravodlivosti, Slovenská republika jednoznačne preukáže svoju príslušnosť k civilizovaným európskym štátom," skonštatovali poslanci Európskeho parlamentu. Svojím vyhlásením chceli vyjadriť, že stoja na strane slovenského prezidenta, poslancov a občanov, ktorí zrušenie amnestií podporujú.
Zástupcovia slovenských parlamentných strán sa tento týždeň dohodli, že rokovanie o koaličnom návrhu na zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara sa začne v utorok 28. marca. Opozícia prisľúbila podporu vládnej iniciatívy, ale stanovila si päť podmienok.
Vládna koalícia chce amnestie zrušiť nasledovným spôsobom. Národná rada SR má dostať v Ústave SR právomoc zrušiť amnestie a milosti prezidenta SR. Následne by mohla pristúpiť k zrušeniu Mečiarových amnestií. Rozhodnutie parlamentu má potom preskúmať Ústavný súd SR. Keď ho odobrí, bude platné.