Najvyššie denné koncentrácie peľu v ovzduší namerali v Bratislave, dominoval peľ drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité. Monitorovacie stanice v Nitre, Trnave a Banskej Bystrici zachytili denné koncentrácie peľu síce vo veľmi vysokých hladinách, ale v porovnaní s Bratislavou to bolo výrazne menej. TASR o tom informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.
"Na celom území kvitnú prvé jarné dreviny, najmä lieska, jelša a parkové dreviny z čeľadí cyprusovité a tisovité. Ich peľ zachytávali monitorovacie stanice na celom území Slovenska, pričom v teplejších oblastiach Slovenska sa peľ jelše a liesky vyskytoval v nižších hladinách. V Banskej Bystrici sme v uplynulom týždni zachytili najvyššie denné koncentrácie peľu liesky - 194 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu (m3), peľu jelše - 99 peľových zŕn v m3. Monitorovacia stanica pri Úrade verejného zdravotníctva SR v Bratislave zachytila najmä peľ drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité a to až 5735 peľových zŕn v m3 vzduchu. Vysoké hladiny dosiahol i peľ jaseňa. V ovzduší sa vyskytoval aj peľ topoľov, brestu a vŕby," konštatovala Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie banskobystrického RÚVZ, ktorý je koordinátorom peľovej informačnej služby v SR.
Podľa Lafférsovej peľová sezóna liesky a jelše v teplejších oblastiach Slovenska končí. Alergologicky významné denné koncentrácie peľu týchto druhov sa očakávajú už len na strednom Slovensku a v severne položených lokalitách. Druhové spektrum peľu v ovzduší sa však s nárastom denných teplôt výrazne rozšíri.