V parlamente sa tak rozhodli kontroverznú snímku odpremietať a na diskusiu prišiel aj hlavný predstaviteľ bývalého premiéra Maroš Kramár (57). Ten si nebral servítku pred ústa a pustil sa do šéfa parlamentu Andreja Danka (42). Čo si vzájomne odkazujú?
Už vyše mesiaca sa na slovenskej politickej scéne nehovorí takmer o ničom inom, ako o zrušení nemorálnych amnestií, ktoré bránia vyšetriť zavlečenie syna prezidenta Michala Kováča. Aj preto podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová organizovala priamo v parlamente diskusiu spojenú s premietaním filmu Únos.
Naň zavítal aj populárny herec Maroš Kramár, ktorý sa ujal roly Vladimíra Mečiara. Prekvapivo vyzneli jeho slová o tom, ako v súčasnosti vníma politiku na Slovensku. „Do politiky sa dostala špina, ktorú treba vyplieniť. Na začiatku sa stala chyba, postavilo sa to na krvi, ubližovaní a nespravodlivosti. Teraz je možnosť to napraviť,“ adresoval poslancom. Pomenoval aj to, čo zákonodarcom vyčítajú aj mnohí Slováci. „My sme si vás volili a vašou povinnosťou za to, že beriete plat, je sedieť v parlamente a počúvať toho, kto rozpráva,“ kritizoval Kramár.
Neslušný Danko
Slová adresoval aj Andrejovi Dankovi. S tým sa mal stretnúť ešte pri nakrúcaní filmu v parlamente. Šéf Národnej rady poznamenal, že dúfa, že o ňom nebude raz točiť film a vraj sa Kramárovi ani nepredstavil. „Ja som herec už 50 rokov, ale kam prídem, sa predstavím. Vy politici ste tam pol roka a už sa nepredstavujete. Máte pocit, že vás všetci poznajú. Buďte takí láskaví, keď niekam prídete, predstavte sa, je to slušnosť,“ povedal na adresu Danka. Podľa Kramára dal už Danko za svoje niekoľkomesačné pôsobenie v parlamente aj námet na film. „Ak by sa točil, bola by to pekná fraška. Už teraz mi je ľúto toho herca, ktorý sa bude musieť učiť tie siahodlhé monológy o ničom a tie zvraty. Je to neskutočné,“ neváhal poznamenať herec.
Vracia úder
Danko tvrdé slová umelcovi opätoval. „Pan Kramár klame, alebo si už asi nepamätá, že ich predstavoval pán Čengel, manžel pani režisérky, ktorý to určite potvrdí. Alebo sa ho možno dotklo to, že pán predseda sa netají tým, že si v hlavnej úlohe Mečiara vedel predstaviť iného herca,“ sprostredkovala odpoveď Dankova hovorkyňa. Podľa nej mal štáb pri nakrúcaní nadštandardné podmienky.
„Ja som ho pozvala, on to prijal, ale my sme nekomunikovali o tom, čo bude obsahom príhovoru," reagovala Nicholsonová. Politický analytik Ján Baránek si zase myslí, že umelci by sa mali angažovať v spoločenských otázkach. „Vždy sú to známi ľudia, ktorí sú nositeľmi a šíriteľmi myšlienok. Tak to bolo aj v roku 1989 a je to stále,“ zakončil odborník.
Úspešný Únos
Režisérka Mariana Čengel Solčanská tvrdí, že film, ktorý nevzbudzuje emócie, je zbytočný. „Marošovi som vďačná za talent, s akým stvárnil môjho ‚Precedu‘ a pánovi Dankovi som úprimne vďačná, že mi dovolil nakrúcať Únos v parlamente. Bez toho by film nebol autentický,“ povedala Novému Času. Jej únos za tri týždne premietania v kinách videlo viac ako 208 000 divákov.