Zišli sa tam v čase, keď sa usiľujú znova oživiť jednotu bloku, definovať budúcnosť EÚ a bojovať s vnútornými i vonkajšími problémami. Na sobotňajších oslavách podpísania Rímskych zmlúv v roku 1957 bude prítomných iba 27 z 28 šéfov štátov či vlád členských krajín EÚ, z evidentných dôvodov chýba britská premiérka Theresa Mayová.
Slávnostné zhromaždenie v Ríme sa začalo v piatok večer audienciou u pápeža Františka vo Vatikáne, ktorý apeloval na prítomných lídrov slovami: "Ste povolaní k tomu, aby ste razili cestu novému európskemu humanizmu." Pápež označil solidaritu "za najúčinnejšiu protilátku k moderným formám populizmu" a povedal, že Únia musí spojiť sily pri investovaní do rozvoja, pri tvorbe pracovných miest, ako aj zabezpečení primeraných platov a dôstojných životných podmienok pre všetkých občanov.
Vyvrcholením sobotného summitu EÚ bude prijatie spoločnej deklarácie o budúcom smerovaní Únie. Ukázať na dnešnom summite jednotný front je pre lídrov EÚ mimoriadne dôležité, keďže Británia o niekoľko dní - 29. marca oficiálne oznámi Bruselu svoje rozhodnutie vystúpiť z Únie. Európa musí nájsť spoločné riešenie utečeneckej krízy, zdôraznila v rozhovore s talianskym televíznym programom Tg1 odvysielaným v piatok večer nemecká kancelárka Angela Merkelová.