Ankara si kvôli protestu, ktorého sa zúčastnili Kurdi, Turci a priaznivci ľavicových strán, predvolala námestníka švajčiarskeho veľvyslanca, informovala agentúra Reuters. Akciu, ktorá sa podľa portálu 20min.ch odohrala v pokojnej atmosfére, organizátori zvolali na podporu slobody, demokracie a právneho štátu v Turecku. Podľa ich názoru sa Turecko mení v autoritatívny Erdoganov režim. Protest podporili aj švajčiarskej odbory.
Krátko pred oficiálnym zhromaždením sa zišli aj asi dve stovky priaznivcov krajnej ľavice, ktorí tiež vyjadrili nesúhlas s vývojom v Turecku. Polícia proti pochodu, ktorý sa obišiel bez incidentov, nezasiahla, uviedol server denníka Neue Zürcher Zeitung. Turecké ministerstvo zahraničia nad sobotným dianím v Berne vyslovilo nesúhlas a žiada od švajčiarskeho zastúpenia v Ankare vysvetlenie. Turecká tlačová agentúra Anadolu uviedla, že vo švajčiarskej metropole protestovalo proti Erdoganovi a nadchádzajúcemu referendu o posilnení právomocí tureckého prezidenta, zhruba 250 ľudí vrátane zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Turecko, Európska únia i Spojené štáty považujú za teroristickú organizáciu.
Vzťahy medzi Ankarou a Európou sú teraz vyhrotené. Tureckí politici sa pred nadchádzajúcim aprílovým referendom pokúšali osloviť tureckú menšinu žijúci v Európe, ale Holandsko a Nemecko mítingy na svojom území zrušili. Erdogan toto počínanie označil za nacistické metódy, za čo si od Nemecka a rovnako tak od únijných predstaviteľov vyslúžil kritiku.