Posledné hodiny jeho života sú zahalené rúškom tajomstva, a preto v tejto fáze vyšetrovania nie je vylúčené, že mu pod idúci vlak niekto pomohol. Polícia začala trestné stíhanie vo veci usmrtenia.
Gaulieder sa v deväťdesiatych rokoch uplynulého storočia stal jedným zo symbolov odporu proti mečiarizmu. Vtedajší poslanec za HZDS sa vzoprel diktátorským praktikám predsedu Vladimíra Mečiara, za čo ho jeho verní v roku 1996 protiprávne vylúčili z parlamentu. V súčasnosti pracoval ako poslanec mestského zastupiteľstva v Galante, kde vedenie mesta a mocipánov neustále podroboval ostrej kritike.
Opustené auto
Podľa stránky datel.sk bývalého príslušníka SIS Petra Tótha je na smrti Gauliedera podozrivých hneď niekoľko okolností. Podľa jeho zdrojov z policajného vyšetrovania išiel Gaulieder v piatok na hrob svojho otca do Trnovca. Okolo pol tretej popoludní telefonoval so svojím priateľom, ktorému sa posťažoval, že má problém s otváraním dverí na aute. Povedal mu, že ak sa mu do polhodiny neozve, aby poňho prišiel a odviezol ho do Galanty. Gaulieder sa neozval, tak mu priateľ niekoľkokrát volal naspäť. Mobil však už nezdvíhal. Neskôr bol telefón nájdený v jeho uzamknutom vozidle, ktoré objavila polícia zaparkované v Trnovci. Rodina po záhadnom telefonáte priateľovi a následnom odmlčaní sa zalarmovala políciu. Na nájdenie Gauliedera použili aj služobného psa, ktorý však pri jeho aute nezachytil žiadnu pachovú stopu. Podľa Tótha to môže nahrávať teórii, že bol proti svojej vôli vtiahnutý do iného auta a odvezený z Trnovca.
Bola to vražda?
Telo exposlanca za HZDS našli policajti v sobotu okolo štvrtej hodiny ráno na trati medzi Trnovcom a Šaľou. Podľa datel.sk približne hodinu a pol predtým rušňovodič vlaku hlásil, že do jeho lokomotívy zboku narazil nejaký predmet a zranenia Gauliedera rozhodne neboli takého charakteru, že by si pod vlak ľahol. Ako však zistil Čas.sk, rušňovodič nákladného vlaku naopak povedal, že muž vybehol spoza trakčného vedenia a postavil sa pred idúci vlak.
Je záhadou, kde a s kým strávil Gaulieder posledných 12 hodín života. Ich objasnenie významne prispeje k zisteniu toho, či si na život siahol sám, alebo mu niekto pomohol.
Náboje a mŕtva mačka
Keď sa František Gaulieder v roku 1996 postavil na odpor diktátorovi Mečiarovi, stal sa terčom útokov nielen v politickom, ale aj v osobnom živote. Išla po ňom SIS a zároveň podsvetie. V roku 1997 vybuchol pri jeho rodinnom dome granát, pričom sa nikdy nevyšetrilo, kto bol páchateľom. Útoky na neho však neprestali ani po tom, ako sa prestal pohybovať vo veľkej politike a venoval sa komunálnej. Ako poslanec mestského zastupiteľstva bol otvorený a kritický, čo nebolo mnohým pochuti. V pošte mu chodili náboje a do dvora mu nedávno niekto hodil mŕtvu čiernu mačku. Primátor Galanty Paška mal zas dostať listy s kompromitujúcimi materiálmi o Gauliederovi, ktoré s ním osobne riešil a potom ich skartovali.
Poslanci neveria samovražde
Podľa galantských poslancov, ktorí Gauliedera dobre poznali, nič nenasvedčovalo tomu, že by sa v živote ich kolegu schyľovalo k takejto tragédii. „Na poslednom zastupiteľstve bol v poriadku, počas prestávok sme spolu komunikovali, kedže veľmi blízko spolupracujeme. Náš posledný rozhovor bol o tom, že ide po manželku, ktorú pustia z nemocnice,“ povedal poslanec Peter Závodský. Jeho kolegyňa Marta Vajdová Novému Času prezradila, že ešte v piatok dopoludnia spolu telefonovali. „Bola som s ním v kontakte o 11.50. Riešili sme spolu pondelkové zastupiteľstvo, pretože treba prelomiť nejaké uznesenia, ktoré primátor nepodpísal a ja som sa ho pýtala, vzhľadom na to, že som v návrhovej komisii, či mám ja volať na mesto, alebo bude on. Povedal mi - ja to vybavím,“ uviedla jeho blízka spolupracovníčka s tým, že si mali počas dňa ešte raz zavolať.
Okolo ôsmej večer jej však už telefón nedvíhal. Správa o jeho smrti ju šokovala. „Neviem o tom, že by ho niečo mohlo trápiť. Podľa mňa ho netrápilo nič. Jedine, ak situácia v meste Galanta. On mal usporiadaný rodinný život. Bolo mi veľkou cťou, že som mohla poznať človeka, ako je on,“ uzavrela poslankyňa.
Trestné oznámenie na primátora
Gaulieder bol veľkým kritikom primátora Galanty Petra Pašku, ktorý bol obvinený z machinácií pri verejnom obstarávaní. Na hlavu mesta podal už takmer dve desiatky trestných oznámení. „Gaulieder kandidoval na primátora, skončil vo voľbách druhý za mnou a, bohužiaľ, musím skonštatovať, ze som sa stal jeho obeťou. Akoby sa nevedel zmieriť so svojou porážkou a ten aktivizmus pretavil do tej najhoršej možnej podoby,“ myslí si Paška, ktorý má v príčine smrti poslanca jasno: „Podľa informácií, ktoré mám, tak bol sám, keď vstúpil do dráhy vlaku a rušňovodič už nevedel zakročiť.“