Ten sa s ním poznal dlhé roky a ich spoločnou témou boli v neposlednom rade zverstvá, ktoré sa páchali v radoch vysokej politiky či polície. Práve na ne sa odvoláva vo svojom príspevku na sociálnej sieti, z ktorého behá mráz po chrbte. Tvrdí totiž, že galantského poslanca niekto zavraždil. Igor Matovič dokonca spomína politickú objednávku. Podľa výpovedí najbližších a kolegov zo zastupiteľstva sa misky váh čoraz viac prikláňajú k tomu, že František Gaulieder z tohto sveta nechcel odísť dobrovoľne. Šokujúce je najmä vyjadrenie bezpečnostného analytika Milana Žitného.
Ten na svojom facebooku opísal stretnutie s Gauliederom v roku 2011, keď sa venovali vražde istého Maroša Kováča. Spomínali aj dôkazy, ktoré by poriadne zavarili vysokým funkcionárom Policajného zboru. Ich ďalšie spoločné témy súviseli najmä s ľuďmi, ktorí mali väzby na vysokú politiku či políciu. „Na niektorých z nich v posledných týždňoch dopadla kosa zákona,“ napísal Žitný.
„V posledných týždňoch sa vynorilo navyše niekoľko tém, ktoré Fero Gaulieder považoval za výsostne dôležité a keby dnes žil, dovolím si tvrdiť, že by sa im dostalo nemalej pozornosti, akú si zaslúžia. Už sa to ale nestane. Aj z dôvodov vyššie uvedeného, aj z aktuálnych faktov a súvislostí budem aj naďalej tvrdiť, že Fero Gaulieder bol zavraždený a ani omylom nešlo o samovraždu,“ uzavrel svoj príspevok.
Tragická udalosť rozvírila hladinu aj na politickej scéne. Predseda OĽANO sa pozastavuje aj nad tým, kto prípad vyšetruje. „Vyzývam policajného prezidenta Tibora Gašpara, aby nevyšetroval tento prípad, kde je veľké podozrenie na politickú vraždu, radový vyšetrovateľ Železničnej polície! Ten by mal tak možno vyšetrovať ukradnutú koľajnicu. Tento prípad by mal dať na protizločineckú jednotku NAKA fundovaným špecialistom na vraždy,“ povedal na TA3 Matovič, do ktorého sa vzápätí ostro pustil hovorca ministra vnútra Ivan Netík.
„Pán Matovič je ten posledný, kto tu bude útočiť na prácu polície a bude hovoriť o tom, aký vyšetrovateľ to má vyšetrovať. Prípad nevyšetruje žiadny železničiar bez skúseností, ale dlhoročný vyšetrovateľ Krajského riaditeľstva PZ. V prípade, že dôkazná situácia bude taká, aby si prípad vecnou príslušnosťou prebrala NAKA, tak sa tak stane.“
Tri scenáre tragédie
1. Samovražda
Verzii o samovražde nahráva svedectvo rušňovodiča vlaku, ktorý sa pre Gauliedera stal osudným. Podľa jeho slov exposlanec vybehol spoza trakčného vedenia a bezhlavo sa postavil pred uháňajúci vlak. Jeho blízki a kolegovia však odmietajú, že by si mohol siahnuť na život. Tvrdia, že nemal žiadne závažné rodinné ani zdravotné problémy. Podľa zdroja blízkeho rodine Gauliederovcov mal exposlanec ešte v ten deň volať manželke, aby mu po príchode domov navarila lečo.
2. Vražda
Gaulieder bol prakticky neustále terčom vyhrážok mocných a vplyvných ľudí. V roku 1997 pri rodinnom dome Gauliederovcov vybuchol ručný granát, pričom páchateľa nenašli. V súčasnosti mu zase do dvora neznámy páchateľ pohodil mŕtvu čiernu mačku a v pošte mu chodili náboje. Na Mestský úrad v Galante dokonca prišla obálka so sériou fotiek kompromitujúcich samotného Gauliedera. Okolnosti jeho smrti sú viac než podozrivé. Podľa jeho blízkeho priateľa nenašiel pes pri opustenom Gauliederovom aute žiadne pachové stopy, čo by mohlo naznačovať, že bol násilne vtiahnutý do iného vozidla.
3. Nešťastná náhoda
Policajní vyšetrovatelia pracujú aj s touto verzou tragédie, v súčasnosti je však najmenej pravdepodobná. Hovorkyňa nitrianskej polície Božena Bruchterová prezradila, že telo bude čoskoro podrobené pitve, ktorá ukáže viac.