Kniha vychádza z tézy, že Kristus nezomrel na kríži, mal za manželku Máriu Magdalénu a mali spolu deti, ktorých potomkovia žijú dodnes, a že katolícka cirkev sa pokúša zabrániť tomu, aby sa o tom vedelo.
V prieskume pre týždenník Famille chrétienne (Kresťanská rodina) jedno percento opýtaných uviedlo, že autorovi knihy Danovi Brownovi veria úplne, a podľa 30 % respondentov je kostra románu "skôr pravdivá". Podľa prieskumu pre mesačník Science et Vie (Veda a život) je 24 % Francúzov úplne presvedčených, že kniha "je inšpirovaná" skutočnými udalosťami z Kristovho života, a ďalších 7 % si myslí, že román mieša realitu a domnienky.
Prvý prieskum tiež ukázal, že za Kristovu manželku považuje Máriu Magdalénu štvrtina čitateľov Da Vinciho kódu, zatiaľ čo medzi Francúzmi, ktorí knihu nepoznajú, je to len deväť percent. Celých 41 % všetkých opýtaných považuje Krista len za človeka, 23 % za proroka, 9 % za podvodníka a len 19 % za človeka a Boha zároveň.
V prieskume pre Science et Vie ďalej okrem iného 5 % respondentov uviedlo, že z nejakej relikvie starej 2000 rokov je možné Krista naklonovať, a podľa 18 % je to dokonca pravdepodobné. O nemožnosti niečoho takého bolo presvedčených 47 % opýtaných.
O filme Da Vinciho kód >>
Tretina francúzskych čitateľov Da Vinciho kódu knihe verí
PARÍŽ - Približne tretina Francúzov, ktorí poznajú román Da Vinciho kód, sa domnieva, že tento príbeh má aspoň do istej miery reálny základ. Dokázali to dva prieskumy verejnej mienky, ktorých výsledky zverejnila francúzska tlač tesne pred stredajšou svetovou premiérou filmového spracovania tohto bestselleru na filmovom festivale v Cannes.