Aj keď je dosiahnutie takéhoto cieľa veľmi zložité a dlhodobé, "nie je mimo nášho dosahu", uviedla hlava katolíckej cirkvi v posolstve pre Valné zhromaždenie OSN, v ktorom od pondelka prebiehajú diskusie o zákaze nukleárnych zbraní. "Musíme sa samých seba spýtať, aká trvalá môže byť stabilita založená na strachu... Mier a stabilita na svete nemôžu byť založené na falošnom pocite bezpečia, na hrozbe vzájomného alebo úplného zničenia," uviedol František.
Jadrové zbrane podľa neho nie sú účinnou odpoveďou na rôznorodé výzvy pre svet v 21. storočí, ako sú terorizmus, asymetrické konflikty, počítačová bezpečnosť, problémy životného prostredia a chudoba. Pápež dúfa, že rozhovory v New Yorku by mohli byť dôležitým krokom na ceste k svetu bez nukleárnych zbraní. Rokovania o dohovore o zákaze jadrových zbraní budú prebiehať v sídle OSN do piatka. Zúčastňujú sa na nich zástupcovia 123 z 193 členských štátov. Účasť však odmietli všetky krajiny, ktoré jadrové zbrane majú, preto vznikli pochybnosti o zmysle takejto iniciatívy.
Najväčším množstvom jadrových zbraní disponujú Rusko a USA, nukleárny arzenál však majú i Británia, Čína, Francúzsko, India a Pakistan. Izrael vlastníctvo atómových zbraní oficiálne nepriznáva, na druhej strane ju ani nepopiera. Ako ďaleko je vo vývoji svojich jadrových zbraní Severná Kórea, nie je dostatočne jasné.