Na druhej strane nechce mať v ruke čierneho Petra v podobe, že nehlasovala za historicky moment, ktorý sa po čase dostane do účebníc. Vláde predložila päť výhrad, keď je po ich splnení ochotná hlasovať aj za koaličný návrh. Nový Čas zisťoval, nakoľko je vládna trojka ochotná ich prijať.
Amnestie sa v utorok po týždňoch diskusií konečne ocitli na rokovaní v parlamente. Návrh predložila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Po niekoľkých hodinách poslanci odhlasovali aspoň to, že zákon budú schvaľovať v skrátenom legislatívnom konaní - čiže ho schvália v priebehu jednej parlamentnej schôdze. Návrh podporili vládni poslanci a traja odídenci od Borisa Kollára.
„Je vo verejnom záujme vyrovnať sa s amnestiami čo najskôr, preto vláda navrhuje skrátené legislatívne konanie,“ hájila sa Žitňanská, podľa ktorej treba využiť aktuálnu spoločenskú objednávku na zrušenie amnestií. Ak sa poslanci dohodnú, parlament by mal zrušiť amnestie už vo štvrtok. Následne by ich mal posúdiť Ústavný súd. Podľa informácií Nového Času koaliční partneri sami ešte netušia, ako sa porátajú s piatimi podmienkami opozície.
Dnes popoludní má zasadať poslanecké grémium, kde by sa definitívne malo rozhodnúť, či opozícia podporí vládny návrh. V čase, keď sú amnestie v parlamente, sa rozhodol prehovoriť aj prokurátor Michal Serbin, ktorý vo veci únosu syna prezidenta podal ešte v roku 2000 obžalobu. Tá je pre amnestie zamknutá v trezore bratislavského okresného súdu. „Sudca by mal (po zrušení amnestií) naštudovať spis a vytýčiť pojednávanie a začať vo veci konať,“ povedal Serbin v rozhovore pre aktuality.sk. Portál zároveň zverejnil schému ľudí, ktorí boli do únosu zapojení.
5 výhrad k amnestiám
1. Zaručiť nepremlčanosť amnestovaných skutkov
- Koalícia s týmto bodom nemá problém, samotný návrh myslí práve na rozpor odborníkov, či už únos prezidentovho syna je alebo nie je premlčaný.
2. Spoločná dohoda o tom, kto bude zastupovať parlament pred Ústavným súdom
- Aj tu sa koalícia bude snažiť dohodnúť s opozičnými stranami. Konkrétne meno však známe nie je.
3. Zrušenie milosti Michala Kováča nielen pre svojho syna
- Tento bod podľa Igora Matoviča mal byť problémový. Prečo medzi rušiacimi milosťami nie je v kauze Technopol Marián Kočner, sa pýtal aj prezident Andrej Kiska.
4. Ústavný súd začne konať až v prípade, keď sa naň obráti 30 poslancov, nie automaticky
- Opozícia sa najviac obáva toho, že návrh ostane zabetónovaný na Ústavnom súde. Aj tento bod poslanci rozseknú až na dnešnej koaličnej rade.
5. Vedľajším účastníkom konania pred ÚS by bol prezident aj vláda
- Podľa informácií opozície by vláda s týmto bodom nemala mať problém.