Talentovaný obranca Slovana Bratislava a juniorský reprezentant získava pri senioroch skúsenosti, no na druhej strane šokoval fotografiami extrémnej pravice, ktoré mal zverejnené na sociálnej sieti. Konto si už zrušil a ospravedlnil sa s konštatovaním, že išlo o mladícku nerozvážnosť.
Sociálne siete sú v mnohom nápomocné, no na druhej strane dokážu byť aj nebezpečné. Svoje o tom vedia i viacerí športovci, ktorých dobehla minulosť. Najnovším príkadom je slovenský reprezentant do 18 rokov Samuel Fereta, ktorý sa v tíme SR 18 predstavil aj na prestížnom Hlinkovom memoriáli a v KHL ho draftoval Traktor Čeľabinsk. V športovom svete si buduje dobré meno, no zbytočne si ho ohrozil fotografiami či kolážami blízkymi extrémnej pravici, či dokonca fašizmu.
„Ku krajnej pravici či extrémizmu nemám žiadny vzťah a vôbec to neriešim! Bolo to z puberty, keď som si ešte myslel, že som frajer, a na sociálnej sieti som to tam dal náhodou. Už rok chodím na cirkevnú školu a tam by mi akýkoľvek extrémizmus, pochopiteľne, nedovolili, resp. by ma tam ani nezobrali,“ vysvetlil pre médiá Samuel Fereta.
Ten si po pondelňajšom reprezentačnom zraze konto na sociálnej sieti rýchlo zmazal a za celým tak dal bodku. „Bola to mladícka hlúposť a nerozvážnosť, čo ma teraz mrzí. Dobehla ma minulosť, je to už dávno za mnou. Teraz som rád, že som dostal príležitosť byť v reprezentácii s chalanmi a na tréningoch so seniormi mám šancu sa opäť posunúť,“ dodal Fereta.
V každom prípade sa však opäť potvrdilo, že hlavne mladí športovci si musia dávať veľký pozor, čo si dávajú na sociálne siete, prípadne čo uverejňujú a školenia v tejto oblasti, ktoré viaceré zväzy či federácie pre reprezentantov organizujú, majú zmysel.
Reakcia prezidenta SZĽH Martina Kohúta:
„Do jednotlivých nominácií nezasahujem, ale spolieham sa na odborníkov a profesionálov. Je nemysliteľné, aby akýkoľvek reprezentant popieral princípy, zásady a hodnoty, na ktorých stoja piliere všetkých demokratických štátov, nielen Slovenska. Schvaľovanie, šírenie alebo sympatizovanie s akýmkoľvek druhom extrémizmu nie je prípustné v podmienkach národného športového zväzu, ktorým SZĽH je. Ale nie je to len o športových zväzoch a kluboch, je to aj o školách a najmä rodičoch. Zodpovednosť nesieme spoločne. Po mojom nástupe do vedenia SZĽH sme začali hráčom organizovať komunikačné tréningy, absolvovali ich ako juniorská reprezentácia, tak výber do 18 rokov a budeme v tom rovnako intenzívne pokračovať.“