Ten aj po nešťastnej tragédii naďalej vedie nekonečnú vojnu s mestskými poslancami a zjavne sa neriadi heslom - o mŕtvych len v dobrom.
Tvrdý kritik mečiarizmu František Gaulieder sedel v poslaneckých laviciach v rodnej Galante a viedol nekonečnú vojnu s primátorom Petrom Paškom. Štatutár mesta nezakopal vojnovú sekeru s poslancami ani po Gauliederovej smrti a konflikt sa poriadne vyostril. Jablkom sváru sa stala plánovaná schôdza zastupiteľstva, ktorá sa vymkla spod kontroly a niekoľkokrát sa chaoticky menil čas jej konania.
Vedel o nich dopredu
Predmetom sporu je aj smrť samotného Gauliedera, okolo ktorej sa vynára množstvo otáznikov. Kritik Vladimíra Mečiara a jeho kontroverzných amnestií mal na muške už niekoľko rokov galantského primátora, ktorého obvinil z nezákonného šafárenia so zákazkami okolo rekonštrukcie mestského neogotického kostola. Gaulieder mal pred smrťou dostať obálku so sériou kompromitujúcich fotiek, ktoré mal na pôde mestského úradu skartovať. Obsah obálky mali vidieť aj samotní zamestnanci úradu spolu s primátorom. Poslanci na tlačovke na mestskom úrade prezradili, že primátor o diskreditujúcich fotkách vedel vopred. „Povedali sme mu, že na úrade sa hovorí, že on o tých fotkách vedel už dva týždne vopred, no nám povedal, že nie dva týždne, ale už oveľa skôr,“ upozornil mestský poslanec László Biró. Samotný Paška vyrukoval s naozaj svojským argumentom. „Začvirikali mi to vtáčiky,“ skonštatoval Paška.
Primátor si bývalého kolegu poriadne podal ani nie týždeň po tom, ako prišiel o život. „Gaulieder proti mne bojoval naozaj nechutnými spôsobmi. Na svojej stránke či na stránke, ktorú spravovali jeho najbližší, ukazovali moje nahé fotky vo vani, boli tam kadejaké koláže s mojou tvárou a každú chvíľu som bol brutálne napádaný,“ obul sa do exkolegu. Zároveň dodal, že on za rozposlaním kontroverzných fotiek nestál. „Ak by to tak bolo, tak by som sa nezachoval tak ľudsky a rozposlal by som ich po celej Galante. Poslal by som ich jemu domov, všade by som ich dal von a nenechal by som ich skartovať,“ avizoval. Zároveň upozornil aj na vážny psychický stav svojej manželky. „Moja žena je veľmi vážne chorá. Lekári povedali, že je to psychosomatického pôvodu a celé sa to začalo, odkedy som bol atakovaný týmito útokmi,“ rozohnil sa primátor. Ten si po svojom kritickom monológu počas tlačovky vstúpil do svedomia. „O mŕtvych sa nemá hovoriť škaredo. Ospravedlňujem sa za tento záver,“ priznal Paška.