S manželom Igorom (43) oň požiadali sociálny úrad aj zdravotnú poisťovňu, obe inštitúcie však žiadosť zamietli. Milujúci rodičia by pre svoje slniečko urobili všetko na svete, okrem Haničky však majú ešte 15-ročného syna a žijú z jedného príjmu. Andrea zostala pre dcérkin zlý zdravotný stav doma a rodina 2 200 € na vozík nemá.
Hanička (9) sa narodila s detskou mozgovou obrnou a sama sa na nožičkách neudrží. Rodičia sa márne pokúšajú vybaviť pre dcérku invalidný vozík, ktorý potrebuje. „Trápi ma, že ma nožičky neposlúchajú a ja nemôžem behať za kamarátmi, tešila som sa na vozík. Na vozíku by som bola oveľa samostatnejšia a už by ma mamička nemusela tlačiť, tak ako v kočíku. Chcela som jazdiť sama,“ smúti Hanička, ktorá je tretiačkou na základnej škole a tento rok sa chystá aj na prvé sväté prijímanie. „Ako mám prepravovať svoje dieťa, na chrbte?“ pýta sa mamička Andrea, ktorá zostala pre zlý zdravotný stav dcérky doma.
Mamičku odmietli najprv na Úrade sociálnych vecí v Trnave. „V októbri 2011 bol klientke vyplatený peňažný príspevok vo výške 1 659,70 eura na kúpu špeciálne upraveného kočíka. Matke bolo poskytnuté komplexné poradenstvo a bolo jej vysvetlené, že ďalší príspevok môže dostať až po 7 rokoch a to aj vtedy, ak pomôcka neplní účel,“ vysvetlila Jana Lukáčová z ústredia práce sociálnych vecí a rodiny. Andrea sa odvolala, no dočkala sa len ďalšieho zamietnutia a kočík, na ktorý pred 6 rokmi dostali príspevok, je Haničke už malý.
Skúsila to teda vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni. „Na základe priloženej zdravotnej dokumentácie poistenka nespĺňa zákonom stanovené indikačné kritériá na úhradu požadovaného typu vozíka,“ povedala hovorkyňa VšZP Petra Balážová. Okrem toho je podľa stanoviska k žiadosti poisťovňa v šetriacom režime.
Neurologička rozhodnutia úradov nechápe. „Určite ten vozík potrebuje. Kočiarik už v jej veku nepostačuje. Nálezy píšem tak, aby to vyhovovalo všetkým požiadavkám. Neviem, kde je problém,“ povedala Alena Pobiecka, ošetrujúca lekárka malej Haničky.