Opatrenie nasleduje po nedávnom prudkom náraste civilných obetí pri operáciách zameraných na oslobodenie severoirackého mesta. Informoval o tom dnes dôstojník irackej armády.
"Spoločné velenie operácií oznámilo príslušníkom vojenskej federálnej polície a protiteroristických jednotiek, aby nepoužívali ťažké zbrane ako napríklad rakety a inteligentné delostrelectvo pri ostreľovaní úkrytov Dáišu (Islamského štátu) - tak sa možno vyhnúť krviprelievaniu medzi civilistami," vysvetlil brigádny generál Muhammad Džabúrí. Pri nálete na Mósul 17. marca zahynulo údajne až 150 civilistov.
Iracké úrady a Spojené štáty, ktoré podporujú prebiehajúcu vojenskú operáciu v Mósule, informovali, že prípad vyšetrujú. Podľa prvého odhadu USA zasiahol mósulskú oblasť nálet koalície vedenej Spojenými štátmi. "Kriminálne živly Dáišu využívajú civilistov ako ľudské štíty, aby zabránili irackým silám v postupe cez mesto," povedal pre tlačovú agentúru DPA Džabúrí.
Predstaviteľ mósulského úradu pre civilnú ochranu minulý týždeň pre DPA uviedol, že od 19. februára, keď vládne sily podporované USA začali ofenzívu s cieľom vyhnať IS zo západnej strany Mósulu, zahynulo v meste vyše 3000 civilistov. Východnú časť Mósulu oslobodili od IS, odštiepenej skupiny al-Káidy, už približne pred mesiacom. Celý Mósul, druhé najväčšie mesto Iraku, bol pod nadvládou Islamského štátu od roku 2014.