Oľga Koreňová
Textilná výtvarníčka a vývojová pracovníčka Ústredia ľudovej umeleckej výroby v Bratislave v odbore textil. Narodila sa 29. 11. 1933 v Liptovskom Mikuláši. V rokoch 1950 – 1954 študovala na Strednej priemyselnej škole textilnej v Ružomberku. V rokoch 1965 – 1969 diaľkovo študovala národopis
na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Od roku 1956 do roku 1993 pracovala v Ústredí ľudovej umeleckej výroby.
Aktívne sa podieľala na výskume ľudového textilu a návrhárskej tvorbe. Dobre poznala tradičné textilné techniky, tkaný textil a ľudové tradície. Malá živé a bezprostredné kontakty s ľudovými tkáčkami. Jej vlastné návrhy sa viazali k viacerým formám úžitkového textilu. Boli to prikrývky, vankúše, koberce, obrusy, prestierania, obedové súpravy a početné návrhy metráže v tradičných farbách červenej a modrej vždy aj s akcentom na čisté, biele plochy plátna.
Zomrela v Bratislave 30. 10. 2003.
Od roku 1959 sa pravidelne zúčastňovala kolektívnych výstav ľudovej umeleckej výroby a výstav Ústredia ľudovej umeleckej výroby doma i v zahraničí: Zvolen, Bratislava, Praha, Moskva, Tallin, Varšava, Budapešť, Sofia, Brno, Karlove Vary, Orešak (Bulharsko) a i.
Stano Koreň
Rezbár, sochár a dizajnér. Narodil sa 5. 6. 1935 vo Sv. Antone pri Banskej Štiavnici. Študoval rezbárstvo na Priemyselnej škole chemickej v Banskej Štiavnici. V rokoch 1951 – 1954 študoval na Škole umeleckého priemyslu v Bratislave, odbor rezbárstvo, u prof. A. Drexlera. V roku 1954 začal pracovať v Ústredí ľudovej umeleckej výroby v Bratislave. V roku 1969 sa stal vedúcim výtvarníkom ÚĽUV, neskôr podpredsedom Zväzu slovenských výtvarných umelcov, predsedom výboru Slovenského fondu výtvarných umení.
Z úžitkovej tvorby autora sú najpočetnejšie stolové súpravy. Sú to materiálovo i štýlovo jednotné komplety a súbory misiek, mís, tanierov, podnosov, lopárov, dóz, príborov a svietnikov. Princípom štylizácie je harmonická súhra a väzba hranatého a oblého geometrického tvaru.
Druhá, nemenej rozsiahla a bohatá oblasť tvorby Stana Koreňa je jeho voľná sochárska tvorba.
Na výstave ju prezentujú trojrozmerné sochy a sošky a rôzne odstupňované a kolorované reliéfy. Z tejto komornej tvorby vychádzali aj monumentálne, rozmerné realizácie v architektúre.
Od roku 1962 sa zúčastňoval kolektívnych výstav úžitkového umenia a priemyselného výtvarníctva doma i v zahraničí: Bratislava, Praha, Brno, Jablonec, Banská Bystrica, Košice, Hradec Králové, Ostrava, Viedeň, Mníchov, Helsinky, Havana, Nový Sad, Moskva, Varšava, Káhiry, Alexandria, Vilnius, Odesa, Lima, Štetín, Linz a i.
Manželia Koreňovci v Galérii ÚĽUV
BRATISLAVA - Výstavu textilnej výtvarníčky Oľgy Koreňovej a jej manžela sochára, dizajnéra Stana Koreňa si môžete pozrieť od 11. 5. do 22. 7. 2006 v Galérii ÚĽUV v Bratislave. Drevené sochy a reliéfy manželov Koreňovcov v rámci ich spoločnej výstavy pripomínajú hodnoty dávnych tradícií slovenského ľudového umenia a remesla citlivo asimilované a premenené na moderné umenie dneška.