Práve toľko pozoruhodností - mimo Vysokých Tatier, Slovenského raja a samotnej metropoly východu - je totiž na zozname UNESCO. Autom sú ľahko dostupné už do sto minút. Čarovné mestá, krásy drevených kostolíkov, jedinečné jaskyne či úchvatnú prírodu treba vidieť.
Riaditeľka krajskej organizácie Košice Turizmus Lenka Vargová Jurková netají spokojnosť. „Už letné údaje návštevnosti predpovedali mimoriadne úspešnú návštevnosť, keď sme sa v rámci Slovenska stali skokanom roka. Čísla za vlaňajšok sa šplhajú k roku 2008, keď sme zaznamenali najvyšší počet prenocovaní, spolu s mestom Košice až vyše 350-tisíc turistov ročne,“ prezradila.
Domácich, ale aj zahraničných návštevníkov výrazne pribudlo aj pre lepšiu dostupnosť do Košíc. „Vďaka leteckým spojeniam z Anglicka či Varšavy alebo najnovšie od leta aj z Tel Avivu sa dá z Košíc dostať už do sto minút autom až k 18 pamiatkam UNESCO. Pripravili sme zaujímavé projekty, aby turisti našli v okruhu 15 kilometrov veľa možností na aktívne vyžitie, relax a oddych. Takým je napríklad aj špeciálny projekt Špacirky po varošu,“ uzavrela riaditeľka.
Levoča
Má najväčšie európske námestie stredovekého obdĺžnikového tvaru so stranami v pomere 3 : 1. V Kostole sv. Jakuba je 14 gotických oltárov, najvýraznejším je oltár sv. Jakuba od Majstra Pavla.
Ruská Bystrá
Nachádza sa tu najvýchodnejší zástupca spomedzi 8 slovenských drevených kostolíkov, greckokatolícky Chrám Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša. Postavili ho v roku 1730.
Krásnohorská jaskyňa
Vstup je povolený len v sprievode skúsených vodcov a v kompletnom jaskyniarskom výstroji. Prehliadková trasa je dlhá 450 m a vedie ku Kvapľu rožňavských jaskyniarov, ktorý bol dlho považovaný za najväčší na svete.