Slovák bol jedným z tých, ktorí vztyčovali vlajku na ostrove Iwo Jima. Práve tento moment zobrazuje slávna fotografia, podľa ktorej postavili vo Washingtone pamätník. Snímka s Michalom obletela celý svet. Do USA emigroval ako šesťročný a sníval o tom, že sa stane americkým prezidentom. Osud mu to však nedoprial.
Michal Strenk sa narodil v spišskej dedine Jarabina a v útlom detstve odišiel do USA. O tomto málo známom slovenskom hrdinovi, ktorý urobil dieru do sveta, nakrútili film. Na 59-minútovej snímke pracovali dva roky, premiéru mala v piatok v Starej Ľubovni, neďaleko ktorej leží jeho rodisko - spomínaná Jarabina.
Preslávila ho fotografia
Tvorcovia nakrútili prevažnú časť dokumentu v USA, kam Michal odišiel s mamou ako šesťročný. Vystupujú v ňom jeho spolubojovníci aj Michalova sestra, ktorá doposiaľ žije. Mladý muž však zomrel v boji len pár dní po tom, ako ho so spolubojovníkmi odfotografovali pri stavaní vlajky na vrchu Suribači počas bitky o ostrov Iwo Jima. „Film je o vernosti a oddanosti muža, ktorý svoje schopnosti a energiu zasvätil boju za slobodu a nezávislosť. Obetoval život pre záchranu druhých. Je aj príbehom o zabudnutom hrdinovi, ktorý ostal už len vytesaným symbolom odvahy a statočnosti,“ podotkol režisér Dušan Hudec. Prezradil, čo sa tvorcom v USA podarilo zistiť. „Ešte na strednej škole vo Franklin Borough, v čase hospodárskej krízy, požiadali žiakov, aby sa vyjadrili, čím chcú byť, keď dospejú. Michal vtedy napísal: ‚Prezidentom USA.‘ Veľa Američanov si myslí, že mal na to vlohy a bol by jedným z najlepších,” doplnil Hudec.
Podľa Branislava Iľkoviča z Neziskovej organizácie Michala Strenka si príbeh vojaka pochádzajúceho z rusínskej obce zaslúži pozornosť. „U nás jeho príbeh pozná málokto. V USA je oveľa známejší. Aby sa o ňom a jeho slovenskom pôvode v Amerike dozvedelo ešte viac ľudí, hľadáme prostriedky na to, aby bol film preložený do angličtiny,” uzavrel Iľkovič.