"Pozastavili sme predaje a začali robiť testy ako vôbec prvá krajina v Európskej únii," uviedla ministerka. V piatok informovala, že veterinárni inšpektori našli v Bratislave brazílske mäso nakazené salmonelózou.
V rámci preventívnych opatrení nariadilo ministerstvo pôdohospodárstva predaj brazílskeho mäsa okamžite pozastaviť. Počet vzoriek kontrolovaných Štátnou veterinárnou a potravinovou správou (ŠVPS) vzrástol z 237 na 341 produktov. Doterajšie laboratórne testy preukázali 17 nevyhovujúcich vzoriek.
Na Slovensko bolo podľa Matečnej cez Holandsko a Poľsko dovezených až 21 000 kg nakazeného brazílskeho mäsa. "Naši veterinárni inšpektori okamžite nariadili jeho sťahovanie, bolo totiž rozdistribuované až do 54 reštaurácií po krajine," podotkla. Testy na konzervačné látky aj na prítomnosť salmonely stále pokračujú. Pri žiadnej z testovaných vzoriek zatiaľ neboli objavené chemické látky, ktorými sa v Brazílii malo upravovať pokazené mäso.
Slovenská národná strana (SNS) uviedla, že chce, aby sa predchádzalo podobným prípadom a upozorňovalo spotrebiteľov na pôvod konzumovaných potravín. "Takéto praktiky, ako čistenie pokazeného mäsa chemikáliami a dodávky zákazníkom, sú neprípustne v našej krajine a vôbec v celej Európe," konštatuje strana.
Veľvyslanectvo Brazílie na Slovensku uviedlo, že v záujme spotrebiteľov v Brazílii aj v zahraničí sú tí, ktorí v kauze brazílskeho mäsa pochybili, exemplárne potrestaní. "Pripomeňme, že 99,6 % brazílskych závodov produkujúcich mäso pracuje v súlade s medzinárodnými hygienickými požiadavkami a nie sú zapojené do nezrovnalostí," konštatuje veľvyslanectvo. Zo 4 837 schválených mraziarenských zariadení bol podľa neho brazílskymi a európskymi úradmi zakázaný vývoz 21 zariadeniam, čo zodpovedá 0,43 % z celkového počtu.
Brazílsky mäsový priemysel si podľa veľvyslanectva krajiny udržiava štandard kvality a prísny systém fytosanitárnej kontroly. Hlavné ázijské trhy, ktoré pôvodne pozastavili dovoz mäsa, ho zasa po nevyhnutných vysvetleniach obnovili, dodáva veľvyslanectvo.