Rozkladajúce sa telá úrady odovzdali príbuzným, aby ich mohli začať pochovávať, informovala agentúra Reuters. Neustále sa zvyšujúcu bilanciu obetí aktualizovali kolumbijske úrady, podľa ktorých stále ešte nie je konečná. Medzi mŕtvymi je tiež najmenej 43 detí. Záchranári stále vyťahujú z trosiek a bahna telá a ľudia zúfalo pátrajú po svojich blízkych.
Zosuvy pôdy, spôsobené silnými lejakmi, zničili väčšinu mesta Mocoa. Zranených bolo viac ako 400 ľudí a najmenej 500 ďalších zostáva v núdzových evakuačných strediskách. V meste boli prerušené dodávky elektrického prúdu a pitnej vody.
Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos už oznámil, že vláda zaplatí všetky náklady spojené s pohrebmi obetí a každá poškodená rodina dostane 18,5 milióna kolumbijskych pesos (asi 5900 eur). Dva dni po nešťastí panuje v meste Mocoa zúfalstvo a neistota. Ľudia pátrajú po svojich blízkych, mnoho ľudí je nezvestných. Podľa riaditeľa Ústavu súdneho lekárstva bolo zatiaľ vykonaných 108 pitiev, 45 obetí bolo identifikovaných na základe odtlačkov prstov.
Záplavy v oblasti Mocoa nie sú ničím výnimočným, pretože mesto je obklopené tromi riekami. Koncom minulého týždňa ale postihli oblasť neobvykle silné dažde, ktoré zdvihli hladiny týchto riek a ich rozvodnením došlo k zosuvom pôdy.
Ku katastrofe, ktorá je podľa miestnej tlače jednou z najhorších za posledných niekoľko rokov, prispel aj zvýšený výrub lesov v oblasti v posledných rokoch. Na nebezpečenstvo zosuvov aj z tohto dôvodu upozorňovala v niekoľkých štúdiách už skôr organizácie Corpoamazonia, ktorá sa zaoberá trvalo udržateľným rozvojom v Amazónii. Podľa jej riaditeľa Luise Mejia ku katastrofe prispelo zlé využívanie pôdy, extenzívny chov dobytka, pestovanie koky a zlé plánovanie bytovej výstavby.