Zrejme neexistuje nikto, kto by nezažil bolesť hlavy. Samotná bolesť hlavy môže byť ochorením, ale rovnako môže byť sprievodným znakom iných zdravotných problémov. Ako sa vyznať vo svojej bolesti a vedieť si pomôcť, keď udrie, radí vo VIDEU neurologička MUDr. Jarmila Bujdáková.
Nepríjemná migréna
Keď samotná bolesť hlavy predstavuje ochorenie, hovoríme o primárnych bolestiach. Takými je napríklad, migréna. Migrénou v súčasnosti trpí odhadom až každá tretia žena a každý desiaty muž.
Sekundárne bolesti hlavy vznikajú následkom úrazu, zmeny tlaku v lebke alebo infekcie. Bolesť hlavy môže signalizovať aj nádor na mozgu, ten však býva príčinou len v menej ako 1% prípadov. Prekvapivo, bolesť hlavy môže vyvolať aj časté užívanie liekov.
Tabletky z lekárne neliečia
Voľnopredajné lieky môžu podľa neurologičky spôsobiť viac škody než osohu. „U nás je veľmi častá bolesť hlavy, ktorá je spúšťaná tým, že pacienti si sami liečia bolesti hlavy,“ vysvetľuje neurologička.
Ak vás často bolieva hlava a je pre vás bežnou rutinou, že si dáte tabletku z lekárne, zbystrite pozornosť! Práve tieto lieky totiž môžu spustiť chronické bolesti a telo sa na nich stane priam závislým.
„Keďže voľnopredajné lieky sú zmesové, spúšťajú veľmi často bolesť hlavy, ktorá sa stáva chronickou. Pacient začne najskôr na piatich tabletkách počas mesiaca. Ale keď pacient berie zmesové preparáty, bolesť hlavy sa navyšuje, pretože telo si stále pýta svoju dávku,“ varuje MUDr. Bujdáková.
Bolesť hlavy spúšťa aj sex
Povedzte o bolestiach hlavy lekárovi! Bolesťami hlavy telo signalizuje problém a patria do rúk lekára. Toho bude zaujímať charakter aj lokalizácia bolesti. U lekára sa preto pripravte na viacero otázok:
Prichádza bolesť náhle? Koľko trvá? Kde vás bolí hlava? Vadí vám svetlo alebo hluk? Spúšťa u vás bolesti športovanie alebo sex?
Popri tom bude odborníka zaujímať, či sa vo vašej rodine vyskytujú podobné problémy. Až potom vás môže lekár poslať na ďalšie vyšetrenia, napríklad krvné testy, röntgen lebky, CT či MR vyšetrenie či elektroencefalografiu.
Ako sa liečia bolesti hlavy?
Liečba bolestí hlavy závisí od typu a charakteru bolesti a od toho. Najčastejšou formou je podávanie analgetík na utlmenie bolesti. V prípade, že bolesti sprevádzajú iné ochorenie, ako napríklad vysoký krvný tlak, nastúpi liečba hypertenzie.
Často však okrem liekov lekár „predpíše“ aj zmeny v životnom štýle. Od bolestí môže uľaviť relax a odpočinok, aeróbna fyzickú aktivitu, ale pomôcť môže aj úprava stravovacích návykov.