Talianski poslanci sa vážne zaoberajú návrhom, aby niektoré ženy mali každý mesiac nárok na tri dni plateného voľna. Bol by takýto návrh možný v slovenských podmienkach? Ako by naň reagovali tunajšie firmy?
Dolná komora talianskeho parlamentu začala rokovať o návrhu zákona, ktorý by firmám nariadil, aby zamestnankyniam dali každý mesiac tri dni plateného voľna navyše. Veľká časť spoločnosti návrh víta, kritici tvrdia, že v konečnom dôsledku to pracujúce ženy poškodí. „Opatrenie by mohlo znevýhodniť ženy na trhu práce a zhoršiť ich pozíciu. Zamestnávatelia by mohli začať viac preferovať mužov,“ tvrdí aj slovenská sociologička Magdaléna Piscová. Britský Independent píše, že návrh predstavili poslankyne vládnej Demokratickej strany a taliansky parlament by ho mohol schváliť o niekoľko mesiacov. Tzv. menštruačné voľno je uzákonené v niektorých častiach Číny, v Japonsku a Južnej Kórei.
Čo by mal zákon vedieť zodpovedať?
- Ako by na to reagovali ženy, ktoré tento problém nemajú. Nepokladali by to za diskrimináciu?
- Prečo menštruácia? Existujú predsa aj iné diagnózy, ktoré paralyzujú fyzickú a duševnú kondíciu.
- Ako by sa určovala hranica bolestivosti? Stačilo by vyjadrenie zamestnankyne, alebo by bolo potrebné potvrdenie lekára?
- Čo lekárske tajomstvo? Väčšine žien by určite nebolo príjemné informovať zamestnávateľa o tom, že majú „svoje dni“. Je to intímna informácia.
Ženám by to ublížilo
Magdalena Piscová, Sociologický ústav SAV
Navrhované opatrenie by mohlo znevýhodniť ženy na trhu práce a zhoršiť ich pozíciu. Zamestnávatelia by mohli začať viac preferovať mužov, u ktorých takéto obmedzenie nejestvuje. Riešenie by sa malo hľadať inde, a to umožniť jeden, prípadne dva dni voľna v mesiaci pre všetkých, nielen pre ženy, ale aj pre mužov, aby si mohli vyriešiť osobné záležitosti a problémy bez uvedenia dôvodu. Možno je to príliš odvážne, ale z môjho pohľadu rozumnejšie.
Je takýto návrh reálny v slovenských podmienkach? Čo by to pre vás znamenalo?
Nestlé Slovensko
Prijatie takého opatrenia vnímame skôr ako nereálne. V žiadnom prípade nechceme tento problém znevažovať, no domnievame sa, že je potrebné najskôr dôkladne zanalyzovať prípadné dopady na firmy. Prakticky by išlo o viac ako zdvojnásobenie platenej dovolenky pre časť zamestnancov.
Slovenská pošta
Táto úprava by pre Slovenskú poštu znamenala zvýšenie finančných nákladov, ktoré by sa mohli negatívne prejaviť na celkovom hospodárení spoločnosti.
ŽSSK
Každý zamestnanec, ktorý z dôvodu zmeneného zdravotného stavu nemôže vykonávať svoju prácu, má možnosť dať sa ošetriť lekárom, prípadne mať lekárom potvrdenú dočasnú práceneschopnosť.