Nik zo zainteresovaných úradníkov, regionálnych ani politikov si však nič nevšimol. Budú turistom vracať pokuty? Nový Čas sa dostal k nálezu ústavného súdu, ktorý potvrdzuje zrušenie platnosti súčasnej vyhlášky od roku 2002. Riaditeľ a Správy TANAP-u Pavla Majka vzniknutá situácia zaskočila. „Do funkcie riaditeľa som nastúpil v roku 2007 a naozaj mi nenapadlo overovať platnosť vyhlášky z roku 1999. O Návštevnom poriadku sa veľa diskutovalo, mnohí žiadali jeho zmenu,“ hovorí Majko a pokračuje: „Jedni ho chceli sprísniť, iní zmierniť a povoliť ďalšie činnosti. Nikto ho však za celý čas nespochybnil v zmysle jeho platnosti. My máme na stole nový návrh Návštevného poriadku a teoreticky by sme ho vedeli veľmi rýchlo zaviesť do účinnosti, no situáciu treba riešiť s chladnou hlavou a precízne. Je v platnosti Zákon o ochrane prírody, ktorý je výrazne prísnejší.“ Podľa jeho slov pokút dali minimálne.
„Kto si myslí, že pokutu dostal neoprávnene, mal by si dať sťažnosť na príslušné miesta,“ povedal Majko. Miroslav Benko, vedúci odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Prešove, o neplatnosti vyhlášky Návštevného poriadku vôbec netušil. „Nemôžem sa k tomu vyjadriť, neviem o tejto situácii, musíme si to preštudovať a potom sa vyjadríme.“
Platná vyhláška
- Toto môžete robiť:
- môžete sa pohybovať len po vyznačených turistických chodníkoch s cieľom turistiky. Akékoľvek vybočenie z neho je nepovolené.
- Toto nemôžete robiť:
- horolezectvo, skialpinizmus, skalolezectvo, ľadolezectvo
Táto uzávera nie je v zákone
- sezónna uzávera od 1. novembra do 15. júna nad úrovňou vysokohorských chát a na vybraných turistických chodníkoch