Tentoraz sa už nič iné ako ich zrušenie neočakáva. Zákonodarci z koalície a opozície totiž minulý týždeň zvládli generálku, keď sa dokázali výnimočne zhodnúť na zmene ústavy. Bez nej by podľa vládneho návrhu nemohli pristúpiť k samotnému aktu zrušenia odpustkov Mečiara (74).
Poslanci sa dohodli, že rokovať začnú od rána. Šéf poslaneckého klubu Smer Martin Glváč je preto presvedčený, že samotný akt hlasovania sa uskutoční ešte dnes. Ak aj plénum amnestie Mečiara a milosť Kováča zruší, posledné slovo bude mať Ústavný súd SR, ktorý môže do 60 dní celý proces zastaviť. Ako rozhodne, si Glváč netrúfa odhadnúť. „Náš návrh je oveľa lepší ako návrh pána Budaja, lebo sme dali Ústavnému súdu možnosť vyjadriť sa, či to uznesenie je, alebo nie je v súlade s ústavou,“ dodal.
Sudcovia Ústavného súdu budú mať 60 dní na to, aby sa vyjadrili. Ak sa na stanovisku nedohodnú, zrušenie amnestií bude platné. Aby sa proces zrušenia dostal takto ďaleko, vyžiadalo si to týždne prekáračiek medzi koalíciou a opozíciou, pretože ani jedna strana nemala potrebných 90 hlasov na zmenu ústavy. Tú napokon po vzájomných kompromisoch odobrilo 124 zákonodarcov. Zrušeniu amnestií, ktoré kryjú vinníkov únosu prezidenta Michala Kováča († 86), verí aj prezident Andrej Kiska, ktorý novelu ústavy podpísal v pondelok. „Tlak verejnosti je silný. Určite si ho uvedomujú aj ústavní sudcovia,“ povedal Kiska, ktorý je za rovnosť pred zákonom. „Ak ho niekto hrubo zneužil, má za to pykať,“ dodal.