Podľa agentúry TASS o tom v stredu informoval predseda Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (SKRF) Alexandr Bastrykin. Agentúra Interfax s odvolaním sa na nemenované zdroje uviedla, že počas prehliadky bytu sa nenašli nijaké podozrivé predmety ani výbušniny. Vyšetrovatelia sa na základe toho domnievajú, že páchateľ útoku mal zrejme komplicov, ktorí mu dodali po domácky vyrobené výbušné zariadenie.
Bastrykin súčasne nariadil preveriť možné spojenie predpokladaného páchateľa útoku 22-ročného Akbaržona Džalilova s džihádistickou organizáciou Islamský štát (IS), ktorá je v Rusku zakázaná. Vyšetrovatelia skúmajú aj záznam bezpečnostných kamier spred domu, v ktorom Džalilov býval. Záznam ho zachytáva pri odchode z domu s ruksakom a ďalšou batožinou.
Výbuch nálože, z ktorej nastraženia vo vozni metra je podozrivý práve Džalilov, spôsobil smrť 14 ľuďom. Desiatky ďalších osôb utrpeli zranenia. K výbuchu došlo v čase, keď sa súprava metra nachádzala medzi stanicami Senné námestie a Technologický inštitút. Ďalšia nálož bola nastražená na stanici Námestie povstania. Polícii sa ju podarilo nájsť a zneškodniť pol hodiny pred výbuchom. Na batožine, v ktorej bola výbušnina uložená, sa našla Džalilovova DNA, uviedla agentúra AP.
Do Petrohradu pricestovali rodičia podozrivého
Rodičia predpokladaného páchateľa útoku v petrohradskom metre v stredu pricestovali z Kirgizska do Petrohradu, informovala televízia Rossija-24. Podľa spravodajcu televízie matka predpokladaného samovražedného atentátnika, 22-ročného Akbaržona Džalilova, pred novinármi uviedla, že neverí, že tento útok, ktorý si vyžiadal 14 obetí na životoch a desiatky zranených, spáchal jej syn. Agentúra Interfax napísala, že Džalilovovi rodičia by mali identifikovať telo predpokladaného atentátnika a podrobia sa výsluchu. V utorok ich vypočúvala aj polícia v kirgizskom meste Oš.
Agentúra TASS v stredu s odvolaním sa na kirgizský Štátny výbor pre národnú bezpečnosť informovala, že etnický Uzbek Džalilov sa z Kirgizska do Ruska odsťahoval v 16 rokoch. Zdroje v ruských bezpečnostných zložkách pre TASS uviedli, že Džalilov nebol objektom ich záujmu. Jeho meno nie je v žiadnych databázach s menami osôb podozrivých z extrémizmu. V Rusku nebol vyšetrovaný ani stíhaný.
Strýko podozrivého v stredu pre kirgizský spravodajský portál 24.kg vyhlásil, že jeho synovec nebol extrémistom, aj keď do mešity chodieval pravidelne. Kirgizské médiá napísali, že takmer hneď po teroristickom útoku v Petrohrade rodina Džalilovovcov, žijúca v meste Oš, "niekam zmizla", a to vrátane mladšieho brata podozrivého.