Okrem štebotu vtáčikov či bzukotu včiel sa môžete na prechádzke pokochať aj typickými jarnými kvietkami. Krásne sfarbené rastlinky s príjemnou vôňou nájdete aj v Arboréte Borová hora vo Zvolene.
„V tomto období kvitnú prvé jarné kvety. Niektoré začali už v marci, záleží to od nadmorskej výšky. Veľká časť týchto kvetov kvitne iba počas jari,“ povedala Ivana Sarvašová, vedúca oddelenia genofondu drevín v Arboréte Borová hora. V botanickej záhrade už zahájili sezónu, minulý týždeň ju otvorili verejnosti.
Blyskáč jarný
Rastie na vlhkých tienistých stanovištiach - prameniská, mokrade, brehové porasty, lužné lesy, záhrady a parky. Je významným jarným druhom vytvárajúcim jarný aspekt v listnatých lesoch. Na Slovensku je jej výskyt častý.
Korunkovka strakatá
Rozšírená je v západnej, strednej a južnej časti Európy a na Ukrajine. Je čoraz vzácnejšia. Na Slovensku rastie na osihotených stanovištiach, ale z prírody pomaly mizne, nakoľko potrebuje vlhkú pôdu. Jej veľké nálezisko bolo pri Vígľaši (okr. Detva). Šľachtené druhy sa používajú často ako okrasné rastliny do záhrad. Je prísne zákonom chránená.
Púpava lekárska
Kvitne od apríla do októbra na suchých miestach, na medziach, úhoroch, rumoviskách, pri okrajoch ciest. Možno zbierať všetky jej časti. Celá rastlina je jedlá, bez zápachu a s mierne horkastou chuťou. Má priaznivé účinky pri rôznych ochoreniach.
Fialka voňavá
Rastie na slnečných miestach, nízkych trávnikoch, krovinách, sadoch a parkoch. Vytrvalá bylina, 10-15 cm vysoká. Kvety sú sýto modro fialové, zriedka sa stretávame s bielymi formami. Pestovala sa od stredoveku kvôli voňavkárstvu a využitiu v ľudovom liečiteľstve. Od tej doby splaňuje, vyskytuje sa voľne v prírode, no nevonia tak intenzívne.
Prvosienka bezbyľová
Vytrvalá rastlina s prízemnou ružicou listou. Jednotlivé kvety vyrastajú na 10 cm dlhých stopkách, sú svetložltej farby. Obľubuje priepustné pôdy, ktoré sú zjari vlhké. Je ozajstným poslom jari, pri teplej zime začína kvitnúť už vo februári.
Sedmokráska obyčajná
Kvety sú obojpohlavné, majú kužeľovité lôžko, stred kvetu je žltý, okvetné lístky biele až naružovelé. Bohato zastúpená je sedmokráska v celej Európe. Potrebuje dostatok slnečného žiarenia. Je závislá na slnku a vyberá si len svetlom plne prestúpené miesta. Je liečivá.
Scila dvojlistá
Patrí k poslom jari. Rastie vo vlhších listnatých lesoch, na lúkach, v krovinách i pozdĺž ciest, všade kde je trvale vlhko a humózna vápnitá pôda. Je zákonom chránená.
Chochlačka dutá
Rastie v nivách riek, v svetlých humóznych hájoch, lužných i zmiešaných lesoch, najmä bukových lesoch a nivách. Obľubuje vlhké, na živiny bohaté hlinité pôdy od nížin po podhorský stupeň. Hľuza rastliny sa kedysi zbierala a požívala v ľudovom liečiteľstve proti hlíste detskej.