Toho obvinili v súvislosti s kauzou Technopol. Michal Kováč ml. (55) v súčasnosti pracuje ako diplomat a podľa zákona mu automaticky hrozí tvrdý trest - príde o plat a môžu ho postaviť mimo službu.
Súčasťou dohody politikov bolo, že okrem amnestií sa zruší aj milosť Kováča svojmu synovi. Kováč ml. bol v Nemecku obvinený v roku 1994 pre podozrenie z účasti na podvode presahujúcom dva milióny dolárov. Práve pokus o vydanie Kováča ml. mal byť motívom jeho násilného zavlečenia do Rakúska. Vydanie zo Slovenska vtedy nebolo možné. To sa udialo v čase, keď sa prezident Kováč postavil premiérovi Vladimírovi Mečiarovi (74). „Zmysel únosu bol v tom, aby sa prezident vzdal funkcie a zdiskreditoval. On sa nevzdal a bojoval,“ spomínal pred zrušením amnestií vtedajší obhajca Kováča ml. Ján Havlát.
V decembri 1995, pol roka po únose, Kováča ml. obvinili aj v Bratislave. Keďže slovenská polícia pri Kováčovej následnej snahe vypovedať v Nemecku a očistiť svoje meno mu odobrala na hraniciach pas, otec-prezident sa po rok a pol trvajúcich naťahovačkách rozhodol synovi dať milosť. Ten do Nemecka vycestoval, vypovedal a súd v Mníchove ho neskôr oslobodil. No obvinenie na Slovensku po zrušení milosti teraz ožilo. „Je to dôkazom, že poslancom nešlo o snahu nastoliť spravodlivosť a právu učiniť zadosť, ale že šlo o politickú maškarádu,“ komentoval situáciu bezpečnostný analytik Milan Žitný.
Príde o prácu?
Kováč v súčasnosti pôsobí v diplomatických službách na Taiwane. Havlát dnes hovorí, že zrušená milosť automaticky obnovuje obvinenie, ktoré zamrazila otcova milosť z decembra 1997. „Kováč ml. je v pozícii obvineného a tam to bude pokračovať, samozrejme, po 20 rokoch,“ hovorí. Právnik predpokladá, že polícia si bude musieť dohľadať rozsudok mníchovského súdu, ktorý Kováča ml. v kauze právoplatne oslobodil a podľa zásady „nie dvakrát v tej istej veci“ obvinenie zrušiť, myslí si Havlát. To však môže trvať.
Dovtedy Kováčovi ml. hrozí, že príde dočasne o prácu. Zákon o štátnej službe hovorí, že ak bol zamestnanec obvinený zo spáchania trestného činu, bude postavený mimo služby a zníži sa mu plat o 60 percent. Ministerstvo zahraničia uviedlo, že musia mať k dispozícii uznesenie o obvinení, až potom môže rozhodnúť o ďalšom postupe. Prvou obeťou zrušenia amnestií, ktoré kryjú únos prezidentovho syna, sa tak stáva sám unesený.
Ako sa vyvíjal prípad Kováča ml.
1994 - Interpol vydal medzinárodný zatykač na Kováča ml. v súvislosti s kauzou Technopol
1995 - Kováča ml. uniesli do Rakúska so snahou, aby ho vydali do Nemecka, neskôr Kováča v Bratislave obvinili z napomáhania trestného činu podvodu
1997 - prezident Kováč udelil svojmu synovi milosť, aby mohol ísť vypovedať do Nemecka, keďže mu v tom bránili
2000 - súd v Mníchove definitívne zastavil šesť rokov trvajúce konanie voči Kováčovi ml., na Slovensku má milosť, čiže obvinenie je stopnuté
2017 - parlament ruší milosť pre Kováča ml., stáva sa automaticky obvineným a hrozí mu, že príde o diplomatickú funkciu a bude mať nižší plat
Obžalovaný je aj exšéf SIS Ivan Lexa
Vo chvíli, ako Ústavný súd v 60-dňovej lehote odobrí rozhodnutie parlamentu o zrušení amnestií, Okresný súd III v Bratislave sa začne automaticky zaoberať obžalobou v prípade zavlečenia prezidentovho syna. Práve tu skončil spis vypracovaný v novembri 2000. „Súd nasledujúci deň od vydania nálezu Ústavného súdu pridelí vec náhodným výberom zákonnému sudcovi,“ povedal predseda súdu David Lindtner. Prokuratúra z únosu viní 13 ľudí, z toho osem vtedajších príslušníkov SIS. Za hlavného strojcu uvádza obžaloba exšéfa tajnej služby Ivana Lexu (55), ktorý je zrušením amnestií automaticky obžalovaný.