Podľa hovorcu Jeffa Davisa sa Pentagón v priebehu štvrtka niekoľkokrát spojil s predstaviteľmi ruskej armády. Využil pritom komunikačný kanál, ktorý bol zriadený s cieľom predísť náhodnému stretu ruských a amerických síl v Sýrii v rámci boja proti Islamskému štátu.
Na sýrsku základňu Šajrat bolo podľa hovorcu Pentagónu vystrelených 59 striel, ktoré boli nasmerované na tam nachádzajúce sa lietadlá, hangáre, sklady munície a zásobníky paliva, protilietadlové zbrane a radary. Existujú pritom náznaky, že vznikli veľké škody na lietadlách a ďalšom vybavení základne, informovala agentúra Reuters.
Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson obhajoval atak na základňu s tým, že išlo o primeranú odvetu za tohtotýždňový chemický útok sýrskych vládnych síl v provincii Idlib. Obvinil pritom Rusko z toho, že nedokázalo zaistiť to, aby režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada odovzdal medzinárodnému spoločenstvu všetky chemické zbrane, ako sa to malo stať na základe dohody z roku 2013.
Rusko vo štvrtok, ešte pred americkým útokom, na pôde OSN varovalo, že prípadný vojenský zásah USA v Sýrii bude mať negatívne dôsledky. Zástupca ruského veľvyslanca pri OSN pritom poukázal na vnútorný rozvrat, ktorý vznikol v dôsledku intervencií v Iraku a Líbyi.
Putin to označil za agresiu
Ruský prezident Vladimir Putin podľa svojho hovorcu označil americký zásah za "agresiu proti suverénnemu štátu a za porušenie medzinárodného práva pod vymyslenou zámienkou", čo poškodí rusko-americké vzťahy aj spoločný boj proti terorizmu.
"Sýrska armáda nedisponuje zásobami chemických zbraní," zdôraznil hovorca Dmitrij Peskov a pripomenul, že zničenie všetkých sýrskych chemických zbraní potvrdila Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW). "Úplné ignorovanie faktov o použití chemických zbraní teroristami podľa Putinovho názoru len podstatne zhoršuje situáciu," dodal.