Uvádza sa to vo vyhlásení sýrskych ozbrojených síl citovanom televíziou Sky News. Podľa velenia sýrskej armády bol americký raketový útok aktom "donebavolajúcej agresie", ktorý zo Spojených štátov urobil partnera Islamského štátu, Frontu an-Nusra a ostatných teroristických organizácií.
Raketový útok na sýrsku leteckú základňu Šajrát, ktorú v piatok zasiahlo približne 60 rakiet Tomahawk vypálených z amerických torpédoborcov v Stredozemnom mori, bol podľa amerického prezidenta Donalda Trumpa odvetou za utorňajší chemický útok na mesto Chán Šajchún, pri ktorom zahynulo takmer 100 civilistov. Spojené štáty pripisujú zodpovednosť zaň vláde sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Správy o dôsledkoch útoku sa v závislosti od zdroja rôznia. Kým sýrska armáda podľa panarabskej satelitnej televízie al-Majádín, monitorovanej agentúrou TASS, tvrdí, že väčšinu lietadiel stihla do útoku prepraviť na inú základňu, americké velenie uviedlo, že podľa prvých odhadov americké rakety "vážne poškodili alebo zničili lietadlá" a infraštruktúru základne, čím "znížili schopnosť sýrskej vlády" podnikať ďalšie nálety.
Ayrault: Americký útok bol varovaním pre Asada
Francúzsky minister obrany Jean-Marc Ayrault považuje americký útok na leteckú základňu sýrskej armády v provincii Homs za "varovanie" a istú formu "odsúdenia zločineckého režimu" sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Ayrault podľa agentúry Reuters a rozhlasovej stanice France Inter dodal, že o útoku ho v noci na piatok informoval jeho americký rezortný kolega Rex Tillerson. Francúzsky minister je momentálne na návšteve v Mauretánii.
Použitie chemických zbraní proti civilistom v Sýrii označil francúzsky minister za "strašnú realitu", ktorá podľa jeho názoru musí byť potrestaná, pretože ide o "vojnový zločin".
Na margo odpálenia amerických rakiet Tomahawk na sýrsku leteckú základňu z noci v piatok Ayrault uviedol, že "je to signál", určité "varovanie".
Merkelová a Hollande súhlasia s útokom USA
Americký raketový útok na sýrsku vojenskú leteckú základňu privolal prezident Bašár Asad tým, že použil chemické zbrane, uvádza sa v piatkovom spoločnom vyhlásení nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda.
"Za tento vývoj vzhľadom na opakované používanie chemických zbraní a zločiny páchané na vlastných občanoch nesie zodpovednosť výlučne prezident Asad," uvádza sa ďalej vo vyhlásení zverejnenom po telefonickom rozhovore oboch politikov, ktorí zároveň vyzvali medzinárodné spoločenstvo, aby v súlade s rezolúciou OSN "spojilo sily v úsilí o politickú zmenu v Sýrii".
Za "pochopiteľnú" označil americkú reakciu nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel, pretože podľa neho jeho cieľom bolo miesto, kde bol chemický útok sýrskeho letectva pripravovaný.