Akceptovanie zrušenia amnestií a milostí a pokračovanie v konaniach by bolo v rozpore so základnými princípmi fungovania demokratického právneho štátu, najmä so zákazom retroaktivity v trestnom práve. Neakceptovanie zrušenia amnestií a milostí by bolo v rozpore s platným ústavným zákonom a uznesením parlamentu. Pre TASR to uviedol bývalý generálny prokurátor SR Michal Vaľo.
„Ak by sa niektorá vec dostala pred súd, ten môže rozhodovať len na základe dôkazov, ktoré sám vykoná, pričom aspoň rozhodujúce dôkazy musia byť vykonané priamo pred súdom a nestačí ich vykonanie prečítaním výpovedí a podobne z prípravného konania. V tejto súvislosti je otázne, čo si budú svedkovia po vyše dvadsiatich rokoch pamätať,“ upozorňuje Vaľo.
Podľa neho znehodnotené môžu byť aj niektoré vecné a iné dôkazy. „Niektoré skutočnosti už nebude možné overiť vykonaním nových dôkazov. Zistenie skutkového stavu bude preto náročné,“ dopĺňa.
Judikatúra Európskeho súdu pre ľudské práva podľa jeho slov nebráni rozhodnutiu o vine ani s odstupom času od spáchania skutku. Považuje však za potrebné zohľadniť tento odstup pri ukladaní trestu, ktorý už zrejme nebude schopný plniť pôvodný účel a vziať pritom do úvahy aj „utrpenie“ osoby, ktorá celé roky čaká na rozhodnutie o svojej vine a vzhľadom na to zvážiť aj prípadne zastavenie konania.
„Judikatúra Európskeho súdu pre ľudské práva a ani žiadneho iného súdu na svete však nepozná podobný prípad, kedy by došlo k udeleniu amnestie a jej zrušeniu po vyše dvadsiatich rokoch. Na takú situáciu preto návod nedáva,“ dodáva Vaľo. Michal Vaľo bol generálnym prokurátorom SR v rokoch 1995 až 1999.