Ten zašiel dokonca ďalej ako premiér. Navrhuje zrušiť koncesie a z RTVS by urobil štátnu televíziu. Na sneme SNS kritizoval najmä jej komerčné formáty a obvinil vedenie, že sa iba hrá na verejnoprávnosť.
Danko sa na sneme nevyhol ani téme RTVS: „Táto televízia by nemala mať komerčné formáty,“ povedal. Politické zásahy odmieta, ale zmenu podľa neho toto médium potrebuje. „Musí prísť nový manažér, človek, ktorý to posunie ďalej. Zmena musí prísť v každom prípade,“ zdôraznil Danko. Na sneme SNS tvrdil, že nechce nikoho, kto prispel k rozvoju RTVS, urážať. „Myslím si, že niektoré úlohy, ktoré majú plniť verejnoprávne médiá, sa nedajú napĺňať pod rúškom rôznych rád,“ tvrdí šéf SNS.
Pridal sa tak k premiérovi Ficovi, ktorý v HN Clube vyhlásil: „Slovenská televízia nie je verejnoprávna. Vedenie RTVS nezvládlo úlohu zaistiť verejnoprávnosť. Považujem spravodajstvo RTVS za opozične ladené. Musí dôjsť k výmene na čele RTVS.“ Politickí analytici v tom vidia návrat k totalite a k mečiarizmu. „Pán Danko predviedol absolútne nepochopenie pojmu verejnoprávnosť,“ tvrdí politický analytik Eduard Chmelár.
Horšie ako za mečiarizmu
Eduard Chmelár, politický analytik
- Je to čosi oveľa horšie ako návrat k mečiarizmu. Verejnoprávne televízie sa historicky vymedzovali voči štátnym televíziám a totalitám. Návrat k štátnej televízii je návratom k totalitárnemu riadeniu a nie iba do mečiarizmu. Považujem síce kritiku RTVS za čiastočne oprávnenú, ale určite nie preto, pre čo ju kritizujú páni Danko a Fico. Požiadavka vyváženosti totiž neznamená, že politici si z nej urobia výkladnú skriňu.
Voľbu riaditeľa treba odpolitizovať
Ján Baránek, politický analytik
- Potrebujeme verejnoprávnu televíziu, ale kým bude riaditeľa voliť parlament, tak to nedosiahneme. Neviem si predstaviť, že niečo také výsostne politické ako parlament volí niečo, čo by malo byť nezávislé. Myslím, že by ho mala voliť Rada RTVS, pretože je to už vcelku nezávislý orgán a je tam dosť ľudí, ktorí nie sú politickí nominanti.