Pod plánovaným bytovým domom totiž leží skládka stará 50 rokov, ktorá bola v minulosti zahrnutá zeminou. Tá dnes pôsobí ako biofilter. Jeho odstránenie kvôli výstavbe však desí mnohých Dúbravčanov. Nielen kvôli otrasnému zápachu, ale aj toxickým plynom, ktoré z nej môžu unikať!
Na to, aby magistrát mohol vybudovať základy kontroverzných 68 nájomných bytov, musia robotníci podľa miestneho poslanca a lekára Juraja Štekláča otvoriť bývalú skládku, na ktorú bol roky vyvážaný domový odpad. Tá už raz problémy narobila, a to pri výstavbe domu Karpatia v roku 2009. Podľa hovorkyne mestskej časti Dúbravka Lucie Marcinátovej problémy vznikli z nestabilného podlažia a neznestiteľného smradu. Niektorí obyvatelia sa dokonca sťažovali, že im kvôli pohybu domov klesali zárubne a nedokázali na izbách otvoriť dvere.
Vysoký zápach s nízkou toxicitou v tom čase potvrdil aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). Podľa jeho vyjadrenia išlo o plyny na báze sírovodíka a amoniaku. Ak sa skládka kvôli výstavbe opäť odkryje, rovnaké problémy ako pred ôsmimi rokmi hrozia opäť. „Tie plyny sú dráždivé, majú na slizniciach leptajúci účinok a pri vyšších koncentráciách môžu byť aj závažné,“ vysvetľuje na nebezpečenstvo doktor Štekláč a dodáva, že ľudia by sa počas výstavby nemali zdržiavať vonku, mali by mať zatvorené okná a nemali by používať klimatizáciu. „Mohla by sa zaniesť od húb a plesní, ktoré môžu spôsobiť závažné pľúcne ochorenia,“ dodal.
Narušenie statiky
Keďže skládka bola zarovnaná zeminou, nemá rovnomerný priebeh. Preto sa podľa Štekláča upustilo od výstavby podzemných garáží. Hlavné mesto to však vylúčilo. Podľa hovorkyne Kataríny Kohútikovej dokonca z dôvodu zmeny projektu stavebný úrad nepožaduje realizovať špeciálne opatrenia. V projektovej dokumentácii sa však o skládke hovorí. Podľa výsledkov geologických prác sú podmienky výstavby zložité, základová pôda je totiž niekedy až do hĺbky 11 metrov tvorená komunálnym odpadom. Budovu plánujú kvôli skládke postaviť na pilótach. O ich dĺžke a priemere rozhodne statik. Podľa stanoviska RÚVZ z roku 2015 je v prípade otvorenia skládky nutné prijať opatrenia na ochranu okolitých domov pred nadmerným šírením pachových látok a tiež zabezpečiť špeciálne ochranné prostriedky pre pracovníkov vykonávajúcich výkopové práce.