V nehostinných podmienkach ázijskej púšte a hôr sa im podarilo objaviť stopy pravekého života. Našli dokonca aj pozostatky dravých dinosaurov, medzi nimi aj predchodcov legendárneho Tyrannosaura rexa. Po tomto úspechu plánujú v slovensko-iránskom výskume pokračovať ešte niekoľko rokov.
Dvojtýždňová expedícia košických vedcov v Iráne dopadla nad ich očakávania. Podarilo sa im nadviazať kontakty s tamojšími kolegami i odkryť vzácne praveké fragmenty. „Navštívili sme päť rôznych paleo-ekosystémov z obdobia jury a kriedy,“ hovorí paleontológ Martin Kundrát (47) z Centra interdisciplinárnych biovied Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika.
Predkovia T-Rexa
Slovenský Indiana Jones našiel spoločne s Jurajom Janočkom z Technickej univerzity Košice mnohé stopy po činnosti pravekých organizmov, medzi ktorými nechýbali ani dinosaury. „V Kermáne a v blízkosti Širázu sa podarilo objaviť pozostatky kostí a zubov z obdobia druhohôr,“ vysvetľuje Kundrát. Našli aj miesta, kde pravdepodobne žili vodné obry. „V morských usadeninách sa v období jury nachádzali morské plazy, obrovské dravé monštrá plesiosaury. Pozostatky v kontinentálnych sedimentoch naznačujú, že tam žili dravce, ktoré boli predkami dinosaurov ako známy Tyrannosaurus rex,“ prezradil ďalej paleontológ.
Nálezy musia po plánovanom prevoze z Iránu s kolegami detailne preštudovať, aby presne určili, či ide o doteraz známe druhy dinosaurov. V slovensko-iránskych expedíciách chcú pokračovať ešte niekoľko rokov, aby poodhalili tajomstvo evolúcie života na Zemi. „Rozpadom superkontinentu Pangea vznikli v druhohorách masy Laurázia a Gondwana. Irán je tvorený z hornín oboch kontinentov. Po milióny rokov bol ostrovným laboratóriom, na ktorom si evolúcia písala vlastný scenár. Chceme pochopiť, aké sú možnosti evolúcie života v takomto izolovanom ekosystéme a ako sa tu život spamätával po zrážke Zeme s asteroidom,“ dodal Kundrát.