Rusko vyhlásilo, že ak Asad ukryl chemické zbrane a tie boli použité proti civilistom, prekročil tým hranicu a protiteroristické operácie budú pokračovať aj bez neho. Západné krajiny pritom považujú chemický útok za jasnú vec.
Rusko dosiaľ Asada podporovalo. Šéf zahraničného výboru Rady federácie Konstantin Kosačev však v utorok vyhlásil, že ak sa ukáže, že Asad ukryl chemické zbrane, ktoré Sýria mala zlikvidovať v roku 2014, situácia sa mení. „Ak sa potvrdí, že tieto zbrane použil proti civilistom, budeme hľadať iné možnosti na pokračovanie protiteroristickej operácie v Sýrii, už bez spolupráce s týmto režimom,“ vyhlásil ruský senátor, ktorý vyjadril nádej, že Asad nezašiel za pomyselnú čiaru.
K zmene postoja Ruska voči Asadovi vyzvali krajiny G7. Útok, keď látka sarin zabila desiatky ľudí vrátane detí, zmenil názor prezidenta USA Donalda Trumpa. V reakcii vybombardoval sýrsku základňu, odkiaľ k útoku zrejme došlo. Trumpa podporili britská premiérka Theresa Mayová aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.