Nárokujú si na ne totiž ich pôvodní majitelia. Náhradné byty pre 520 nájomníkov chce mesto postaviť v Dúbravke, kde sa však zdvihla vlna odporu miestnych obyvateľov. Prekáža im, že nová výstavba im odobierie zo zelene a navyše má prebiehať na mieste bývalej skládky. Nájomníkmi v reštituovaných bytoch sú aj Jozef (82) a Anna (75) Kochovci, ktorí celý život prežili v centre mesta a život v Dúbravke je pre nich neprijateľný.
Manželia Kochovci sú rodení Staromešťania. K terajšiemu bytu na Pražskej ulici prišli v roku 1970. Na život kúsok od hlavnej vlakovej stanice si už zvykli. „Prišli sme sem bývať aj so synom. Všetky rodiny v dome mali malé deti, bol tu parčík, navštevovali sme jeden druhého. Boli sme veľmi spriatelení ľudia. Nevieme si predstaviť, že by nás dali na opačný koniec Bratislavy,“ sťažujú sa manželia Kochovci. Magistrát ich chce totiž poslať bývať do Dúbravky.
Túto časť mesta ale dôchodcovia vôbec nepoznajú. „Nemáme tam dôvod ísť. Do centra to máme 10 minút peši. Kúsok máme stanicu a aj lekára na Mýtnej,“ hovorí Jozef s tým, že podľa zákona majú právo dostať byt v obci, v ktorej bývajú, teda v Starom Meste. Magistrát má však na vec iný pohľad a tvrdí, že obcou je celá Bratislava. Podľa manželov by bolo ideálnym riešením to, aby štát pre nájomníkov byty odkúpil. Prijali by tiež finančnú kompenzáciu. „Robilo by to niekoľko desiatok tisíc. Nemali by sme aspoň problém platiť nájom niekoľko rokov,“ dodáva Jozef Koch.
Platiť musí mesto
Kým magistrát nezabezpečí pre nájomníkov náhradné bývanie, musí platiť rozdiel medzi regulovaným a trhovým nájomným vlastníkom reštituovaných bytov. Vo väčšine prípadov takto dopláca na každý byt mesačne niekoľko stoviek eur. „Túto kompenzáciu má mesto povinnosť vyplácať vlastníkom až do doby poskytnutia bytovej náhrady. V tomto roku na to mesto vyčlenilo 3 milióny eur z rozpočtu,“ uviedla hovorkyňa magistrátu Katarína Kohútiková s tým, že mesto podniká všetky kroky na to, aby bytové náhrady pre 520 žiadateľov zabezpečilo čo najskôr. Po novom môže magistrát byty aj dokúpiť. Aktuálne sa však na mechanizme kúpy ešte len dohadujú s ministerstvom dopravy. Podľa nájomcov to mali robiť už dávno. „Nech hovoria developerom, aby 20 % z ich bytov boli nájomné. Problém by sa vyriešil a už 20 rokov by sme mohli bývať,“ dodali na záver sklamaní manželia.
Výstavbu odmietajú
Náhradné nájomné byty mali stáť v Dúbravke už koncom minulého roka. Miestni obyvatelia však spustili vlnu protestov, ktorá trvá dodnes. Spor sa každým dňom vyostruje. Mestská časť sa obracia aj na prokuratúru, aby nežiaducu výstavbu zastavila.