Krátko po narodení mu v krku a na mieche diagnostikovali nezhubný nádor. Ten malinkému bábätku vytláča jazyk z pusy a môže ho každú chvíľu zadusiť! Drobný anjelik preto súrne potrebuje operáciu, no na Slovensku mu lekári nevedia nijako pomôcť. Na komplikovanú operáciu bábätka nemajú totiž potrebné vybavenie. Majkovi rodičia preto prosia lekárov v zahraničí o pomoc!
Manželia Kristína (32) a Mário (33) Lenghardovci sa rozhodli pre tretie dieťatko. Po bezproblémovom tehotenstve sa nemohli dočkať synčeka, ktorý dostal meno po oteckovi. „Malý sa narodil v 36. týždni, lebo som mala veľa plodovej vody. Nemal však žiadne problémy, aj keď bol dva dni v inkubátore. Po 10 dňoch nás poslali domov,“ spomína na prvé dni so synčekom mamička Kristína.
Po dvoch dňoch však začal mať Majko problémy s dýchaním. Obvodná lekárka si myslela, že sú to len hlieny, ktoré prejdú. Po pár dňoch sa však dusenie začalo stupňovať, preto synčeka vzali na odborné vyšetrenie do Detskej nemocnice na Kramároch. „Maličkému zaviedli sondu cez noštek, aby si pozreli hrdielko. Vtedy zistili, že má nádor, ktorý mu utláča hrtan a hltan,“ hovorí Kristína.
Je to časovaná bomba
Pre rodinu sa začal šialený kolotoč vyšetrení. „Na CT vyšetrení ho uspali, aby sa nehýbal, a vtedy sa to začalo. Ochablo mu dýchacie ústrojenstvo až tak, že sa začal dusiť. Urobili mu akútnu tracheotómiu,“ vysvetľuje Kristína a dodáva, že odvtedy leží Majko na ARO. „Diagnostikovali mu nezhubný nádor neurofibróm, ktorý sa nedá liečiť ožiarmi ani chemoterapiou. Má utlačenú miechu. Nádor má v oblasti krku i v chrbtici na 1. a 2. stavci, vytláča mu jazyk. Je to časovaná bomba, ide nám o čas!“ cez slzy vysvetľuje Kristína a dodáva, že neurochirurgovia na Kramároch jej povedali, že chlapčeka operovať nemôžu. „Boja sa, že by neprežil, keďže nemajú potrebné vybavenie sál.“
Nádej v cudzine
Od nemocnice oficiálne dostali papiere, aby si hľadali neurochirurga za hranicami. „Lekári z Kramárov uviedli, že na území Slovenska to nie je riešiteľné. Upozornili nás, že máme nárok na uhradenie operácie v zahraničí a odporučili nám Prahu,“ hovorí Kristína. „V súčasnosti chlapček dostáva intenzívnu liečbu. Nakoľko sa takýto závažný priebeh neurofibromatózy objavuje veľmi raritne, hneď po stanovení diagnózy sme stav pacienta konzultovali so zahraničným pracoviskom, ktoré má s týmto ochorením viac skúseností a ktoré nám bolo odporučené,“ uviedla hovorkyňa Detskej fakultnej nemocnice Kramáre Dana Kamenická.
Majkovi rodičia sa okamžite vybrali hľadať pomoc pre milovaného synčeka do odporučenej pražskej nemocnice v Motole. „Naši neurochirurgovia čakajú na výsledky poslednej magnetickej rezonancie z Bratislavy, a keď tieto výsledky potvrdia, že je možné vykonať operáciu, dieťa k nám do Fakultnej nemocnice Motol prijmeme,“ informovala hovorkyňa Pavlína Danková.
Prípad Majka sleduje aj ich poisťovňa. „Ak ide o liečbu v cudzine, vtedy hľadá odborníka ošetrujúci lekár pacienta a poisťovňa vstupuje do celej veci až tým, že rozhoduje o zaplatení liečby. Vo veci Majka sa koná a lekári na Kramároch momentálne čakajú na vyjadrenie zahraničného lekára. To by malo doraziť v najbližších dňoch,“ uviedla hovorkyňa Union poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
Deti nemajú spoločnú fotku
Mamičku najviac mrzí, že svoje tri deti, dcéru Lariku (3) a syna Kristiána (13),
nemá na jednej fotke. „Nestihla som urobiť spoločnú fotku detí, aj keď som
chcela, ešte som si hovorila, že ich potom odfotím, ale už som to nestihla,“ povedala užialená Kristína.
Štandardný postup poisťovne
1. Ošetrujúci lekár stanoví diagnózu – vo svojej správe musí uviesť spôsob liečby.
2. Ak je ochorenie možné liečiť u nás, lekár odporučí pracovisko a pacienta odošle na dané miesto.
3. Ak to nie je možné liečiť u nás, ale v cudzine áno, ošetrujúci lekár špecialista musí navrhnúť konkrétne pracovisko a písomne ho požiadať o prevzatie starostlivosti o pacienta.
4. Potom sa čaká na odpoveď zahraničného pracoviska. To sa musí vyjadriť, či súhlasí a či pacienta prevezme.
5. Ak pracovisko nesúhlasí, hľadá sa iné, ktoré pacienta prevezme.
6. Následne sa začne komunikácia už aj s poisťovňou, ktorá musí udeliť súhlas s úhradou tejto liečby v zahraničí. V prípade vážnych stavov rozhoduje poisťovňa o liečbe v zahraničí v skrátenom režime - hovoríme o hodinách. (V najvážnejších prípadoch, ak ide doslova o minúty a o život, rozhodne o liečbe priamo poskytovateľ - lekár a poisťovňu o tomto kroku dodatočne informuje.)
7. Pacient ide do cudziny, je odliečený a poisťovňa uhradí liečbu.