Zatiaľ nie je jasné, či má len odradiť tamojšieho vodcu Kim Čong-una od raketových skúšok, alebo aj plánuje zasiahnuť. Najmä po tom, ako nečakane bombardoval sýrsku základňu.
Flotila by mala doraziť o niekoľko dní. V sobotu pritom v Kórei oslavujú nedožité narodeniny zakladateľa severokórejskej diktatúry Kim Ir-sena, keď krajina tradične siaha k ukážke svojej ničivej techniky. Americká flotila vyrazila po tom, ako KĽDR v posledných týždňoch vykonala niekoľko raketových testov a objavili sa obavy, či sa nechystá na ďalšiu nukleárnu skúšku. Cieľom Američanov by tak mohli byť miesta, kde sa strely vyrábajú. Čínsky prezident Si Ťinpching po telefonáte s Trumpom volal po mierovom riešení. „Severná Kórea si koleduje o problémy. Ak sa Čína rozhodne pomôcť, bolo by to skvelé. Ak nie, vyriešime problém aj bez nej!“ reagoval Trump.
Podľa amerického námorníctva je pohyb lodí len preventívny. Čína podľa neoficiálnych informácií reaguje presunom 150-tisíc vojakov k hraniciam s KĽDR na prípadné vyrovnanie sa so severokórejskými utečencami. Rusi sú zasa „naozaj znepokojení“ tým, že Washington naznačil možnosť jednostranného vojenského scenára v KĽDR. „Naša silná revolučná armáda bedlivo sleduje každý krok nepriateľských elementov a náš jadrový pohľad je zameraný nielen na americké základne v Južnej Kórei, ale aj na americkú pevninu,“ reagovala na situáciu Severná Kórea.
Americká flotila
- lietadlová loď USS Carl Vinson
- 60 lietadiel
- stíhačky EA 18G
- stíhačky F/A Super Hornet
- E-2C Hawkeye
- dva torpédoborce
- krížnik s balistickými strelami
- ďalšie bojové plavidlá
Armáda Severnej Kórey
- asi 1,2 mil. vojakov
- 3 500 tankov
- 21 000 rakiet
- 530 lietadiel
- 73 malých ponoriek
- raketové lode
- chemické zbrane
- nukleárne zbrane
- balistické strely