Svoje povolanie miluje rovnako aj po vyše polstoročí a za ten čas sa mu nestal ani jeden vážny pracovný úraz. Najstarší kominár v Európe do remesla postupne zaúčal aj svojho syna, ktorý sa vymetaniu komínov venuje v susednom Česku. S úsmevom vraví, že jeho povolanie nie je o zbohatnutí, napriek tomu ho robí s láskou.
Vyučený kominár Pavol (80) sa narodil a vyrastal v Spišskej Teplici pri Poprade. Po vojne robil v Spišskej Novej Vsi a Poprade, kde je dodnes. Viac ako dva roky mu pomáha aj syn (50). „Je registrovaný kominár v Česku aj v Slovenskej komore kominárov,“ vraví. Podľa neho by sa mladí kominári dali hľadať lupou.
„Keď zistia, koľko zarobia, a že bez roboty to nejde, ich záujem rýchlo zhasne. Na svoju prvú výplatu si ešte aj dnes dobre spomínam, hoci už presne neviem, koľko to bolo. V tom čase mal môj brat nádor na mozgu. Žiaľ aj napriek liečbe zomrel a celá moja prvá výplata išla na jeho prevoz do Popradu,“ vraví smutne s tým, že pre nízky zárobok zvažoval i zanechať svoje remeslo.
Napriek 64-ročnej praxi Pavla nikdy nemuseli zo strechy či komína ratovať. Dnes má okrem klasických kief aj malú priemyselnú kameru, ktorú používa na ťažko dostupných miestach. Pracovať chce dovtedy, kým mu bude slúžiť zdravie. „Doma by som neobsedel a zvlášť, keď túto robotu pomaly nebude mať kto robiť," hovorí Pavol s tým, že svoju robotu nerobí pre peniaze, zato o to s väčšou láskou.
„Dnes za jeden komín dostanem 10 - 20 eur, je to rôzne. Áno, bez peňazí sa ťažko žije, ale žiť len pre peniaze je ťažšie a smutnejšie,“ vraví kominár. Vo voľnej chvíli sa rád chodí s manželkou prejsť, zájde do kaviarne a najnovšie na synovu chalupu na Záhorí. „Túžim po tom, aby mne aj celej rodine slúžilo zdravie. Krásne je, že ľudia ma radi vidia, dotknú sa ma, aby sa im splnil ten ich sen,“ dodáva.