Sviatočné prejedanie môže spôsobiť nielen spomalenie trávenia či pálenie záhy, ale aj mnohé zdravotné komplikácie. Ako jesť a nezaťažiť žalúdok? Ako si dopriať pohárik a neuškodiť si? Po 40-dňovom pôste prichádza čas hodovania. Vo veľkom vyvárame doma a niečo si dáme, kdekoľvek prídeme na návštevu. „Najhoršie a obzvlášť nebezpečné je kombinovanie veľkého množstva mastných jedál a alkoholu,“ hovorí gastroenterológ Tibor Hlavatý.
10 krokov k dobrému tráveniu
Veronika Hanáková, špecialistka na výživu
1. Nahraďte nezdravé tuky
Kupovanú majonézu vymeňte za domácu, prípadne jogurt. Na vyprážanie použite namiesto rastlinných olejov kvalitnú živočíšnu masť.
2. Zbavte sa prebytočného tuku
Ak vyprážate rezne, na chvíľku ich ponorte do vriacej vody.
3. Menej soľte
Keď ešte solíme, často prekračujeme maximálny denný príjem aj trojnásobne. Použite radšej korenie a sušené bylinky.
4. Jedzte menej a pravidelne
Konzumujte menšie porcie. Časový rozostup by mal byť maximálne tri hodiny. Ani po ťažšom jedle nerobte väčšie rozostupy.
5. Zrýchlite metabolizmus
Pol hodinu pred jedlom vypite tri deci vlažnej vody najlepšie s mätou. Podporí to vaše trávenie a zrýchli metabolizmus až o 30 percent.
6. Pečte zdravšie
Namiesto pšeničnej múky použite špaldovú alebo cícerovú. Nepoužívajte margarín, nahraďte ho maslom a kokosovým tukom. Slaďte kokosovým cukrom alebo medom.
7. Viac enzýmov
Trávenie podporíte, ak do jedálnička zaradíte čerstvé jablká, mrkvu či listový šalát. Ku každému pokrmu si dajte aspoň 100 – 200 gramov čerstvej zeleniny.
8. Kyslomliečne výrobky
Ak do stravy zaradíte aj kyslomliečne výrobky, strava sa vám v tele bude rozkladať rýchlejšie. Môžete si pomôcť aj probiotikami s obsahom kyseliny mliečnej.
9. Po jedle si nelíhajte
Po jedle si nechoďte ľahnúť. Spomalí vám to trávenie a môže vás páliť záha. Radšej sa prejdite.
10. Hýbte sa pravidelne
Čo najčastejšie využite možnosť pobytu na čerstvom vzduchu, alebo skúste bicykel, loptové hry. Váš organizmus využije živiny efektívnejšie.
Prvá pomoc pri prejedení
- zázvorový alebo mätový čaj
- kolové nápoje
- aspoň pol hodinová prechádzka
- pohár piva
- lieky podporujúce trávenie
- diéta
Tip: Na diétu sa odporúčajú ľahko stráviteľné jednoduché jedlá, najlepšie varené alebo dusené potraviny.
Pozor aj na alkohol
Z čoho viac priberáme?
Pálenka má 250 kalórií na 100 ml alkoholu, pivo 43, červené víno 83. Ale vína a piva vypijeme viac, preto sa z nich aj viac priberá.
Budem mať po kvalitnom alkohole bolehlav?
Každé telo reaguje na alkohol inak. Dôvodom opice nemusí byť len množstvo alkoholu, ale aj jeho kvalita. Vodka obsahuje menej nekvalitných látok, ako je lieh, a preto ju mnohí znášajú lepšie.
Čo je dobré jesť popri pití?
Všetko, čo je zdravé. Dôležité sú vitamíny a elektrolyty ako kálium, magnézium a fosfor, ktoré sa nachádzajú v mliečnych výrobkoch, rybách a mäse. Slané snacky len zosilnia opicu, lebo majú veľa soli a vysušujú organizmus. Preto by sme mali piť aj vodu. Mastné jedlá spomaľujú vstrebávanie alkoholu.